Blubrajmy na Fyrtlu

Nasza wielkopolska gwara jest niezwykle bogata, oryginalna i ciekawa. Jest wciąż językiem żywym. Posługują się nią ludzie na co dzień, tworzone są nowe teksty literackie: wiersze, piosenki, opowiadania. Co najważniejsze, gwary używają też młodzi ludzie i dzieci.
Aby ją utrwalić Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej zaprosiły wszystkie gzuby i rojbry do językowej przygody z wielkopolską gwarą razem z rodzicami i nauczycielami.
Wszyscy chętnie rozmawiali „jak to drzewiej w Gnieźnie bywało”: „Za chłopaka czy za dziewuchy kożdy jeden miał swój fyrtel, gdzie się bawił z dzieciarnią, skąd wracał upyplany, skatajony, ale uchichrany. Można było wywijać fikołki na sztendrze, trzeba było ino pamiętać, żeby się nie przekopyrtnąć i potem nie dudlać. Było też gonito, co trzeba było pyndzić jak szalony. Albo chowano, cośmy się kitrali i czómpali w chęchach. Bździągwy za to lubiły chycać na skakance, a szczuny się zakładały, która skusi.” Takie wspomnienia i literackie teksty gwarowe udowodniły, że gwara jest językiem łączącym pokolenia, dlatego trzeba jak najczęściej „godać po naszymu”.
Podczas 10 warsztatów gwarowych „Blubrajmy na Fyrtlu” połączyliśmy gwarą około 400 osób w ramach miejskiego Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Fyrtel pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2024”.
UDOSTĘPNIJ
Skip to content