4kalendadzadwentowy

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 4 grudnia

A dziś w Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym książka dla dzieci, która sama jest skonstruowana jak taki właśnie kalendarz. „Prezent dla Cebulki” podzielony jest na 25 rozdziałów. Jeden rozdział na każdy dzień grudnia, aż do Bożego Narodzenia. To opowieść o chłopcu imieniem Stig, którego wszyscy nazywają Cebulką. Cebulka mieszka we wsi Kilsmo, wychowuje go samotnie mama dziennikarka. Chłopiec ma dwa marzenia – pod choinkę chciałby dostać rower i …tatę. Ponieważ widoki na wymarzone prezenty są raczej marne, Cebulka sam zabiera się do dzieła.

Tę wzruszającą opowieść napisała szwedzka pisarka Frida Nilsson. I jest to – jak przystało na skandynawską literaturę dla dzieci – opowieść bliska codziennego życia, a jednocześnie pełna uczuć. I – zdradźmy od razu – ze szczęśliwym zakończeniem! Książkę pięknie zilustrowała Marię Nilsson Thore. I, co jest wielką zaletą tej historii, jest w niej sporo świątecznych motywów obecnych w szwedzkiej obyczajowości, jak adwentowe gwiazdy w oknach czy obchody Dnia Świętej Łucji (13 grudnia).