ktkzk-13-1

Zapachy kuchni i Warszawy z końca XIX wieku

Nie po raz pierwszy w podróż po literackich kreacjach wybrały się członkinie Klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem była to wycieczka w czasie. Temat spotkania – książka Weroniki Wierzchowskiej „Córka kucharki” przypadł uczestniczkom do gustu. Autorka zjednała sobie ich przychylność ciekawą historią, esencjonalnymi opisami potraw i klimatem Warszawy końca XIX wieku.
Tytułowa kucharka to postać Lucyny Ćwierczakiewiczowej kulinarnej sławy ówczesnej stolicy. W książce pojawiają i inni wybitni tamtego czasu: Tytus Chałubiński, Gabriela Zapolska czy Bolesław Prus. Oprócz klimatu kulturalnego czytelnik wkracza w krainę kulinarnych aromatów, smaków i sekretów.
Książkę „Córka kucharki”, polecamy nie tylko miłośnikom historii i kuchni. Jest to doskonały tytuł dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrą zajmującą lekturę. Tytuł znajdą Państwo na półkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Klub „Trzy kwadranse z książką” na kolejne spotkanie zaprasza 10 kwietnia (w środę) o godz. 16.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Bohaterką rozmowy będzie książka „Rok koguta” Terezy Bouckovej.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content