rect7424

XI PRETEKSTY: Jakub Małecki i DonGURALesko – zapraszamy na pierwsze spotkania

Początek jesieni dla miłośników literatury będzie mieć wyjątkowo radosne odcienie. Wrzesień zaczynamy bowiem z XI Festiwalem Literackim PRETEKSTY.
Na początek dwóch wyjątkowych twórców, którzy słowo odmieniają przez całkiem różne formy wyrazu. W czwartek na Latarni na Wenei spotkanie z Jakubem Małeckim i Piotrem Górnym znanym bardziej jako DonGURALesko.

Pierwszy na Latarniowej scenie pojawi się 2 września  już o 18.00. Jest przykładem na to, że talentu się nie wybiera, a twórczych powołań nie należy ignorować. Jakub Małecki po ukończeniu Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i karierze bankowca zdecydował się poświęcić karierze pisarskiej. Z radością dla swoich czytelników i z niemałym uznaniem ze strony krytyków.
Zaczynał od opowiadań i krótkich tekstów publikowanych w “Science Fiction, Fantasy i Horror”. “Nowej Fantastyce”, “Magazynie Fantastycznym”, “Lśnieniu”, “Chimerze”, “Miesięczniku Znak”, “Magazynie Pocisk”, “Przekroju” i “Piśmie” oraz wielu antologiach i zbiorach opowiadań. Potem były już pierwsze powieści, m.in. „Błędy” i „Przemytnik cudu”. Wreszcie liczne nagrody za kolejne – „Dżozefa” „Dygot”, „Ślady”, czy „Rdzę”. Jest laureatem Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, był nominowany do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Porusza się po gatunkach fantastyki i powieści obyczajowej.

Kolejny gość właściwie bardziej znany jest pod licznymi pseudonimami artystycznymi jak Gural, Guraal, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni. To postać niemalże ikoniczna w świecie polskiego hip-hopu. A słowo, czyli teksty, którymi dzieli się ze słuchaczami, oprócz charakterystycznej dla artysty dużej liczbie zwrotek układanych na jednym rymie, znane są także z uwagi na ich kontrowersyjny wydźwięk. Artysta ma na swoim koncie współpracę z licznymi grupami muzycznymi min. Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. DonGURALesko i artystami: Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson czy Pezet. Swoje koncerty organizuje także w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Jest producentem muzycznym a od 2008 także przedsiębiorcą, który prowadzi firmę odzieżową El Polako.
Rozmowa z artystą 2 września o 20.00 na Latarni na Wenei.

XI Festiwal Literacki Preteksty organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Stary Ratusz w Gnieźnie, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Latarnia na Wenei, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fotografia Jakuba Małeckiego – Wojtek Biały