insertbook (12)

Uliczka Czytelnicza w Wypożyczalni dla Dzieci

Biblioteczne regały zazwyczaj cechuje ascetyzm – mieszczą się na nich głównie książki i przekładki z literami lub nazwami działów. Inaczej jest w przypadku naszych domowych biblioteczek – na nich książki często dzielą przestrzeń ze zdjęciami, porcelanowymi figurkami i przeróżnymi dekoracyjnymi „zbieraczami kurzu”. Z okazji Dnia Dziecka zrobiliśmy jednak wyjątek i książki na naszych bibliotecznych regałach musiały się posunąć, by zrobić miejsce…Uliczce Czytelniczej.

Nasza Uliczka Czytelnicza to zaułek między książkami, który w języku „mejkerskim” (miłośników działań warsztatowych) określa się – z angielskiego – jako Book Nook lub Bookshelf Insert. Jest to rodzaj makiety/dioramy instalowany na regale między książkami, przedstawiający miniaturowy świat – świat trójwymiarowy.

Nasz Book Nook podarowała Bibliotece nasza czytelniczka – gnieźnianka. Pracowała nad nim około 3 miesięcy, głównie wieczorami i w weekendy. To praca wymagająca wyobraźni i …dużej sprawności manualnej, bo tworzy się świat z bardzo niewielkich elementów. Na przykład książki w naszym insercie mają wymiary ok. 1 cm x 0,5 cm. Głównym tworzywem jest karton, styropian, farby akrylowe i różne dodatki, które podpowiada fantazja miniaturzysty. Twórczyni naszego insertu mówi, że nie miała konkretnego planu, tworzyła spontanicznie to, co przyszło jej do głowy. Ten miniaturowy świat nie jest skalowany.

Nasza Uliczka Czytelnicza została trwale zainstalowana na regale w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Od dziś możecie ją podziwiać podczas wizyty po książki. Najprawdopodobniej jesteśmy jedną z zaledwie kilku bibliotek w Polsce posiadających Bookshelf Insert.