412684643_348579567877070_8171472249051078577_n

Świąteczne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce

Koniec roku w Klubie Dyskusji o Książce Kilkanaście lat działalności zobowiązuje. Zatem trudno o brak zwyczajów, a nawet tradycji. Taką już zwyczajową formą jest spotkanie świąteczne, kończące rok działalności Klubu Dyskusji o Książce. Są kultowe pierniczki koleżanki Marty, życzenia, rozmowy, prezenciki i książka. Książka, która gromadzi na czytelniczej debacie i stanowi trzon wydarzenia. Ten rok zastał dyskutantów nad propozycją, tylko z pozoru nieadekwatną, do świątecznej aury.

“Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga to reportaż o bieżącej sytuacji osób mieszkających w pobliżu granicy polsko-białoruskiej obok Puszczy Białowieskiej. Rozmowy z osobami niosącymi pomoc migrantom na granicy to swego rodzaju świadectwo aktualnej dziejącej się historii. Tak jak tytułowy Jezus nie rodzi się, lecz umiera, tak dyskusje zdominowały tematy dalekie od świątecznego spokoju i radości. Było za to o: migracji, potrzebach jej regulacji, o historii, która “lubi się powtarzać”. Debata dotknęła także tematu pomocy, tego co uważamy za zgodne z naszym sumieniem, tego jakie mamy w sobie zasoby, aby pomagać, ale także o osobistych i rodzinnych kosztach wsparcia. Tak, rozmowa była niezwykle zaangażowana, a spotkanie naprawdę znakomite.

Życząc sobie i Państwu Dobrych Świąt nie zapominamy o literaturze, niech będzie powodem do ciekawych, odkrywczych rozmów i radości z poznawania. Kolejny styczniowy Klub Dyskusji o Książce przywitamy z propozycją portugalskiego pisarza Antonio Lobo Antunesa. O powieści “Nie wchodź tak szybko w tą ciemną noc” porozmawiamy 30 stycznia, jak zwykle o godz. 18.00, w lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content