zrodzenidoszabli (5)

Spotkanie z Wiktorem Osińskim w Wypożyczalni dla Dzieci

Co do było za spotkanie! A właściwie – z kim! Tłumy uczniów gnieźnieńskich szkół pojawiły się w Wypożyczalni dla Dzieci Biblioteki Głównej, żeby posłuchać swojego rówieśnika z Gniezna – szóstoklasisty Wiktora Osińskiego. Do niedawna był kolegą z ławki, teraz jest też aktorem. A po tym spotkaniu można śmiało powiedzieć, że również idolem wielu młodych gnieźnian. Wiktor Osiński zagrał rolę młodego Błażeja Wronowskiego w najnowszym filmie wyreżyserowanym przez Pawła Deląga, w filmie „Zrodzeni do szabli”. Film to fabularyzowany dokument, który opowiada o polskiej szabli i jej kluczowym znaczeniu dla kultury szlacheckiej.
Wiktor opowiadał o pracy na planie filmowym, pokazał kostium, w którym grał i oczywiście – szable! Jak się okazało, gra w takim filmie to ogromny wysiłek fizyczny – sceny trwały do późna, a Wiktor dodatkowo musiał się rozgrzewać przed grą, np. dobre pół godziny robić „pajacyki”. Mimo to – jak mówił młody aktor – to była dla niego fascynująca przygoda. I ma nadzieję, że potrwa dłużej – już wziął udział w kolejnym castingu.
Wiktor okazał się bardzo sympatycznym, inteligentnym i skromnym chłopcem. W czasie pracy na planie nie przerwał nauki. W wolnych chwilach nadrabiał szkolny materiał. Uczniowie obecni na spotkaniu mieli do niego mnóstwo pytań o to: jak dokładnie wyglądała praca na planie, czy szabla jest ciężka, a nawet o …zarobki. Wiktor i jego tata starali się zaspokoić ciekawość widowni.
Ponad godzinne spotkanie z Wiktorem i jego Tatą poprowadziła p. Agnieszka Lange, nauczyciel historii z SP nr 2, szkoły w której uczy się Wiktor. Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” odbyła się 10 grudnia o godz. 21:00 na kanale „History”.