416502312_368010495925406_4306377206858683977_n

Podsumowanie roku: Królewskie Gniezno Czyta 2023

Kończymy nasze podsumowaniu ubiegłego roku. Na deser zostawiliśmy Królewskie Gniezno Czyta 2023 – największy biblioteczny projekt promujący czytelnictwo!

Trwa ponad pół roku i zawsze zaczyna się z wysokiego C, czyli Piknikiem Czytelniczym.

Od dwóch lat organizujemy go w sąsiadującym z nami Parku Trzech Kultur. I jest to jedna z lepszych lokalizacji na plenerowe działania, bo parkowe alejki i cień drzew to idealna scenografia na letnie piknikowanie.

Atrakcji na bibliotecznych piknikach nigdy nie brakuje. W tym roku gościliśmy chociażby Teatr Fuzja z Ciocią Jadzią i – już tradycyjnie – Pana Walizkę! Hitem było rzecz jasna spotkanie z Kicią Kocią. Zresztą koty nadawały ton imprezie – było mnóstwo kocich atrakcji.

Co roku liczba naszych partnerów piknikowych rośnie, bo każdy chce się pokazać na tak czadowej imprezie!

Ale Piknik jest tylko pierwszym akordem projektu. Po nim odbyło się mnóstwo działań dla dzieci, młodzieży i rodzin: spotkania autorskie (byli u nas: Marcin Mortka, Eliza Piotrowska, Daniel de Latour); cyfrowo-czytelnicze zajęcia z ZiP Zabawą i Programowaniem; wakacje w bibliotece; cykl wykładów o lekturach nadobowiązkowych polonistki Anny Kurzei-Pluty, trening czytelniczym z żużlowcem Norbertem Krakowiakiem; czytelnicze Pidżama Party, czytanie performatywne poezji Szymborskiej z aktorką Zuzanną Czerniejewską-Stube; biblioterapeutyczne spotkania w naszej osiedlowej Filii na Winiarach (Filia nr 9) i ponad 60 warsztatów czytelniczych w przedszkolach i szkołach w Gnieźnie.

To wszystko zamyka się w dwóch liczbach – 100 wydarzeń i ponad 2700 odbiorców! A przecież za tymi liczbami kryje się wielka radość, że możemy propagować czytanie w taki sposób, który daje frajdę naszym czytelnikom, mniejszym i większym!

Dziękujemy za to, ze wspólnie z nami orbitowaliście wokół książki i czytania. Obiecujemy, że Królewskie Gniezno i w tym roku będzie czytać na potęgę!