Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Spotykamy się w przeddzień najważniejszego dla wszystkich bibliotekarzy święta – Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. 8 maja co roku zaczyna się „Tydzień Bibliotek”, podczas którego promuje się czytelnictwo i biblioteki, podkreślając jak ogromną rolę w edukacji i poprawie jakości życia odgrywa właśnie książka i słowo pisane.
Czy czytanie może leczyć? Otóż leczenie słowem zauważono już dawno. Pojęcie biblioterapii sięga korzeniami czasów starożytnych. Ponoć nad drzwiami jednej z najstarszych bibliotek w Aleksandrii widniały słowa „Lekarstwo dla duszy”. Książka była więc i jest traktowana jak lekarstwo dla umysłu. A w przypadku seniorów szczególnie, zwłaszcza gdy czują się odizolowani od świata, a przez to samotni. Poprzez zagłębienie się w świat literatury i wejście w świat książkowych historii, łatwiej też poradzić sobie z dyskomfortem wywołanym chorobą.
Nasza biblioteka od lat wspomaga swoim księgozbiorem DPS przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie, gdzie działa punkt biblioteczny dla zamieszkujących tam seniorów. Jednak od kwietnia zeszłego roku poszerzyliśmy naszą formę współpracy poprzez systematyczne odwiedziny w celu głośnego czytania tym osobom, które z różnych przyczyn nie mogą robić tego samodzielnie. Nasze odwiedziny dają dużo radości i – jak wierzymy – wiele korzyści podopiecznym. Poprzez odpowiedni dobór literatury staraliśmy się, aby te spotkania miały także charakter terapeutyczny. A co czytaliśmy seniorom? Najczęściej krótkie opowiadania lub powieści obyczajowe w odcinkach, chętnie słuchane są też historie oparte na doświadczeniach z życia. Mamy nadzieję, że kiedyś do tego wrócimy.
Dziś przedstawiamy dwie pozycje, które znalazły szczególne uznanie wśród naszych przyjaciół z domów seniora i – choć różne w swym przekazie – kierowane są właśnie do osób w jesieni życia.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora

UDOSTĘPNIJ
Skip to content