IMG_20220613_170616

Espresso z książką na Winiarach przed wakacjami

W popołudniowy, czerwcowy poniedziałek ponownie spotkała się grupa klubowiczów z Winiar i w miłej atmosferze dyskutowała o literaturze. Powiało już czasem letnich poleceń książkowych i wspomnień z wakacji.

Czas wakacji to czas podróży tych bliskich i tych dalekich, tych w realu i w naszej wyobraźni poprzez świat książek.

Wśród poleceń członków klubu Espresso z Książką na Winiarach znalazły się między innymi, intrygująca książka „Pokaż mi swoją bibliotekę” Aleksandry Rybki, która jest zbiorem rozmów z pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, znawcami literatury i języka (Bralczyk, Chutnik, Gutowska-Adamczyk, Rusinek, Tuszyńska…) o najintymniejszej sferze ich życia – domowych bibliotekach. Kto najczęściej czyta książki w toalecie, kto czyta książki „z górnej półki z przyzwoitości”. To wielogłosowa narracja o wyborach, wspólnych rodzinnych przyjemnościach i wspomnieniach związanych z książką.

Na spotkaniu skonfrontowaliśmy rzeczywistość Dubaju z reportażem Jacka Pałkiewicza „Dubaj. Prawdziwe oblicze” do którego odniosła się jedna z uczestniczek, która przebywała jako turystka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nie mogło zabraknąć na klubie typowo letnich klimatów literackich autorstwa Frances Mayes, Peter Pezzelli, Marlena de Blasi…

Poleciliśmy również trochę zapomnianą kolekcję „Podróże marzeń” to seria, która porywa czytelnika w bajeczną podróż po najciekawszych miejscach świata. Przy okazji warte polecenia są również książki Jakuba Porady, które pokazują jak łatwo i tanio można zorganizować weekendowe wypady połączone z aktywnym zwiedzaniem i gwarancją bezcennych przeżyć zarówno w Polsce jak i w Europie.

Jak zawsze na naszych wizytach staramy się nie zapomnieć o naszych lokalnych autorach. Na pewno przed wakacyjnym urlopem warto zajrzeć do książek Karola Soberskiego (dziennikarz, pisarz, badacz lokalnej historii) z serii Okruchy Historii np.: „Skarby i tajemnice okolic Gniezna, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo: skarby – sekrety – legendy”, polecamy rodzinny wyjazd rowerowy po lokalnych zakątkach naszego regionu.

Na koniec naszych dyskusji i poleceń pojawiła się bardzo intymna, książka „z duszą” japońskiego autora Yoko Ogawa „Ukochane równanie profesora”.

Wszystkie wyżej wymienione tytuły znajdują się w zbiorach naszej książnicy i serdecznie zachęcamy do zapoznawania się z ich treścią.