Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dziś i jutro z pewnością szczególną atencją otoczymy naszych drogich Dziadków. My ze swej strony możemy życzyć, aby te dni upłynęły w miłej, radosnej oraz „zaczytanej” atmosferze.

Książki to wspaniały łącznik międzypokoleniowy. To właśnie dziadkowie niejednokrotnie zarażają bakcylem czytania swoje wnuki. Nas bibliotekarzy bardzo cieszą takie wspólne międzypokoleniowe wizyty w bibliotece. Taka więź, oparta na czytelniczej pasji, może mieć też drugi kierunek – to wnuki mogą wspomagać dziadków w zaspokajaniu ich potrzeb czytelniczych, np. dostarczając im książki do domu.

Nie bez przyczyny wspominamy o takim wsparciu – chcemy przypomnieć o naszej usłudze „Książka na telefon”, kierowanej głównie do osób starszych, które nie mogą z różnych przyczyn (wiek, przewlekła choroba, samotność, niepełnosprawność) samodzielnie dotrzeć do biblioteki. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna, korzystać mogą z niej wszyscy mieszkańcy Gniezna – książki można zamawiać telefonicznie w filii najbliższej miejscu zamieszkania. Książki są dostarczane przez bibliotekarzy lub wolontariuszy, ale przecież taką rolę mogą przejąć równie dobrze wnuki i wnuczki. To może być piękna czytelnicza niespodzianka, nie tylko z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy zdrowia oraz wspaniałych czytelniczych prezentów – niech książki z gnieźnieńskiej książnicy jak najczęściej trafiają w Wasze ręce!