9wrzesnia_preteksty_wydarzenie_fb

12. Preteksty: Dożynki – mroczne opowieści jesiennego przesilenia

Przed nami wydarzenie, jakiego jeszcze nie było – baśniowe opowieści przeznaczone dla słuchaczy dorosłych! Zapraszamy na autorski wieczór opowieści Roksany Pietruczanis, której współtworzyć atmosferę ilustracją muzyczną i śpiewem będzie Kasia Szyffer.

Zbliżamy się do magicznego okresu jesiennego przesilenia – równonocy jesiennej. To czas, gdy granica między światami: Demonów, Latawców, Leszych, Rusałek, Żywych i Umarłych zaciera się.
Każdego, kto chce go bliżej poznać zapraszamy! Będziemy snuć nić opowieści o miłości i zdradzie, życiu i śmierci, czarach potężnych niczym wielkie polskie smoki i upiorach lekkich niczym wietrzyk. Będziemy też próbować oszukać śmierć. Będzie mrocznie, będzie troszkę strasznie, będzie zabawnie i – mamy nadzieję – wzruszająco i romantycznie.
Różne opowieści zagoszczą na scenie, te z dalekiej północy, zza oceanu oraz te nasze słowiańskie: polskie i ukraińskie.
Opowiadać będzie Roksana Pietruczanis – z wykształcenia filolożka, specjalizująca się w literaturze i kulturoznawstwie. Zawodowo zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych. Jak często bywa, zupełnie przypadkowo zaczęła przygodę w świecie opowieści, która pochłonęła ją całkowicie. Inspiracje do opowieści czerpie z mitologii słowiańskiej, demonologii oraz wierzeń ludowych. Fascynuje się folklorem wschodniosłowiańskim oraz mrocznymi, pełnymi grozy historiami. Opowiada głównie dla osób dorosłych, bowiem łączy żartobliwe historie z mrocznymi elementami.

Całość zilustruje muzycznie i zaśpiewa Kasia Szyffer – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Wydziału Sztuki Mediów. Współtworzy projekt teatralno-muzyczny u-KORZENIE. Wokalistka w zespole śpiewu intuicyjnego Sen motyla oraz w zespole etnicznym Sumana. Od lat fascynuje ją kultura ludowa Polski, jak i dalekiej Brazylii, wyśpiewuje zarówno samby, bossa novy, jak i polskie pieśni dawne. Gra na brazylijskim łuku muzycznym berimbale oraz na pandeiro, gitarze i bębnie polskim.

Festiwal Preteksty organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Wzgórze Lecha, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.
“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content