XI PRETEKSTY: „Daj ać!: poza” / Teatr Wszelki Wypadek – spektakle teatralne

Teatry rokrocznie pojawiają się w PRETEKSTOWM programie wydarzeń. Są jedną z form zbliżenia do literatury, która oddaje się jej żywej interpretacji – reżyserskiej i aktorskiej. W tym roku zachwytów słowem, które pokazane zostanie przez moce teatru będziemy życzyć potrójnie. Przygotowaliśmy bowiem trzy spektakle prezentowane przez dwie grupy niezależnych animatorów sceny. Na wszystkie zapraszamy na latarniowy przylądek kultury.

Pierwszy w piątek 3 września o godz. 17.30. Sceniczne deski zamienią się w swego rodzaju eksperyment – projekt: Świteź – przedstawienie, które potrafi zmieniać się z dnia na dzień, z próby na próbę. Wyłania się z klasycznego tekstu i improwizacji członków zespołu i zaprasza do wspólnego zanurzenia się w wodach Świtezi. Świteź i Świtezianka – te dwie ballady Adama Mickiewicza zainspirowały młody teatr amatorski z Poznania do refleksji na temat kategorii kobiecości i męskości we współczesnym świecie, na temat relacji międzyludzkich, które, pomimo postępu technicznego wcale nie stały się łatwiejsze.

„Daj ać!: poza” to grupa miłośników teatru, która od wczesnych lat szkolnych eksploruje deski sceny amatorskiej. Od kilku lat biorą udział w festiwalach teatralnych takich jak: Young Malta Festival, Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, Poznański Festiwal Teatrów Marcinek, Dzień dobry, Sztuko! Członkami zespołu są młodzi ludzie zafascynowani odczytywaniem na nowo dawnej literatury i wykorzystywaniem jej w formach performatywnych. Reżyserką i spoiwem łączącym zespół jest Sara Lidia Kruszona – która oprócz działalności pedagogicznej i teatralnej realizuje doktorat z zakresu nauk o kulturze (widowiskowe zagadnienia relacji międzygatunkowych) w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Dwa następne przedstawienia w wykonaniu Teatru Wszelki Wypadek. Najpierw, w sobotę 4 września o godz. 20.00, „Emigranci”. Pierwszy raz przed dużą publicznością można będzie zobaczyć zmagania gnieźnieńskiego zespołu z dramatem Sławomira Mrożka. Przedstawienie powstało w zaciszu pandemicznych obostrzeń i było prezentowane już bardzo wąskiej grupie odbiorców.

W niedzielę 5 września, również o godz. 20.00, „Myszy i ludzie” spektakl na podstawie powieści Johna Steinbecka. Materiał, przygotowany jeszcze w 2020 roku, pojawia się ponownie, aby dać szansę tym, którzy nie mieli takiej okazji. To przedstawienie o zderzeniu ludzkich marzeń z surową rzeczywistością. Spektakl o brutalnych regułach międzyludzkich relacji, szczególnie okrutnych dla wrażliwych i nieprzystosowanych, które utrudniają osiągnięcie bliskości i zrozumienia. Wreszcie o przyjaźni, która uszlachetnia i czyni człowieka zdolnym do najwyższych poświęceń.
Teatr Wszelki Wypadek to grupa teatralna prowadzona przez Tomasza Kujawskiego – ważną postać dla gnieźnieńskiego teatru amatorskiego. Nauczyciel, instruktor, mistrz od lat tworzący nieprzerwanie teatr z młodzieżą, a nie tylko dla młodzieży. Jego spektakle wielokrotnie były nagradzane, doceniane i – co najważniejsze – zawsze są oczekiwane przez gnieźnieńską publiczność.

XI Festiwal Literacki Preteksty organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Stary Ratusz w Gnieźnie, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Latarnia na Wenei, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content