VI Piknik Czytelniczy z Panem Kleksem: „Książkowa Brać”

Podsumowania zwykle robi się w grudniu, ale dla nas taką okazją jest też Piknik Czytelniczy, wypadający niemal dokładnie w połowie roku. To dla nas czas na podziękowania dla wszystkich tych, którzy wspierają nas w codziennej, bibliotecznej misji. Taką nieocenioną grupą jest „Książkowa Brać” – wspaniali wolontariusze „Książki na telefon”. Od sześciu lat kilkanaście osób bezinteresownie dostarcza książki osobom, które same nie mogą odwiedzić biblioteki.

Warto w tym miejscu przypomnieć, jak to się zaczęło.

W 2019 roku realizowaliśmy, wespół z Gnieźnieńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, projekt „Seniorzy w akcji”. Wtedy też wyłoniła się grupa wolontariuszy, którzy zaangażowali się we wdrożenie i działanie zupełnie nowej usługi – książki na telefon. Dzięki zaangażowaniu tych osób powstała siatka pomocy w dostarczaniu książek osobom, które z różnych przyczyn nie mogą samodzielnie dotrzeć do Biblioteki.

Pomoc ta opiera się głównie na wspaniałych osobach, które zgłosiły się do nas, aby w formie wolontariatu wspomóc bibliotekarzy. Z biegiem lat wolontariusze, dzięki spotkaniom integracyjnym, stworzyli grupę dobrych znajomych. Nazwali się „Książkowa Brać”.

W uznaniu za ich gotowość w niesieniu bezinteresownej pomocy oraz całoroczne zaangażowanie także na tegorocznym Pikniku Czytelniczym uhonorujemy wszystkich wolontariuszy.

VI Piknik Czytelniczy z Panem Kleksem jest realizowany w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2024 dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.