„Koronacja królewska – na dworze króla”

13 czerwca w Domu Sąsiedzkim pod Sówką przy Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna odbyło się podsumowanie projektu „KORONACJA KRÓLEWSKA – NA DWORZE KRÓLA”, który został zorganizowany przez Przedszkole nr 13 w Gnieźnie, we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Gniezna – Pan Michał Powałowski.

Projekt został opracowany z myślą o wyjątkowej uroczystości dla Polski, a szczególnie dla Gniezna, która będzie miała miejsce w 2025r., czyli 1000 rocznicy koronacji dwóch pierwszych polskich królów – Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Głównym założeniem projektu było kształtowanie u dzieci w wieku przedszkolnym postaw patriotycznych, czyli rozwijanie szacunku dla tradycji, przeszłości, dziedzictwa narodowego i kulturowego.

W projekcie wzięło udział dwanaście przedszkoli z terenu Gniezna: Przedszkola nr 1, 2, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17.

Zadaniem uczestników było wybranie i zrealizowanie minimum 5 zadań z 11 proponowanych. Dzieci w czasie trwania projektu m.in. zapoznały się z historią, legendą i herbem Gniezna; wykonały pamiątkowy album o naszym mieście; spacerowały ulicami Gniezna, poznawały i fotografowały pomniki królów i króliki; uczestniczyły w tematycznych spotkaniach w bibliotece, które przeprowadziła Ewa Jaworska, koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom; odwiedzały miejsca związane z kulturą naszego regionu (MPPP, Dom Powstańca Wielkopolskiego, Muzeum Archidiecezjalne); nauczyły się pieśni i tańców regionalnych; brały udział w warsztatach ludowych oraz akcjach charytatywnych wspierających instytucje z terenu Gniezna; zaprojektowały monetę królewską i brały udział w balu „Na dworze króla”.

Podsumowaniem projektu był konkurs plastyczny „Król w oczach dziecka”.

Każde przedszkole biorące udział zgłosiło dwóch uczestników. Ich zadaniem było samodzielne wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wizerunek króla z wykorzystaniem kredek, ołówka, pisaków lub pasteli.

Wyłoniono zwycięzców konkursu:

I miejsce – Lena Knitter ( Przedszkole nr 10)

II miejsce – Zosia Dziadoszek (Przedszkole nr 5)

III miejsce – Alicja Grzeszczak (Przedszkole nr 8)

Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Gniezna oraz Dyrektora Biblioteki.

Dziękujemy uczestnikom i zapraszamy do wzięcia udziału w II edycji projektu, który rozpocznie się od września 2024r.