Rozczytana Koalicja: Filmowe „Nasze witraże” przed finałem

Ostatnia część warsztatów w ramach projektu „Nowe dziennikarstwo od kuchni”, realizowanego jako jedna Inicjatyw Oddolnych pn. „Rozczytana Koalicja” i za pośrednictwem Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, to swoisty sprawdzian z dziennikarstwa obywatelskiego, czyli filmowe zadanie podsumowujące spotkania, w których z lokalnymi animatorami kultury i społecznikami, wzięło udział w sumie 12 osób: 9 uczennic i 3 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od wprowadzenia na temat mediów społecznościowych i dziennikarstwa obywatelskiego, następnie przyszła pora na zapoznanie się z mechanizmami i działaniem kampanii społecznej na rzecz danej sprawy oraz przećwiczenie zdobytej wiedzy na dwóch fikcyjnych, choć nieoderwanych od rzeczywistości przykładach, a w końcu na filmowe podsumowanie. Tematem tego ostatniego stała się popularyzacja wyjątkowości oraz potrzeba ochrony witraży Stanisława Teisseyre’a, które zdobią budynek auli I LO, i co może być dobrym wstępem dla potencjalnej kampanii społecznej, a tym samym dziennikarskich i obywatelskich działań na ich rzecz. Dlaczego akurat ta sprawa? Bo z jednej strony to realny i bliski fizycznie młodych ludzi temat, zaś z drugiej okazja do zwiększenia wiedzy i wrażliwości na przestrzeń publiczną czy sztukę.

Młodzież zatem w dwu lub trzyosobowych zespołach oraz indywidualnie, dostała małe zadania, które złożyły się na poniższy filmik. Zobaczcie jak wyszło!

Natomiast 5 czerwca (poniedziałek) w samo południe w auli I LO, uczestniczki i uczestnicy warsztatów oraz ich szkolne koleżeństwo, spotkają się z Natalią Sawką – dziennikarka pracującą w warszawskim biurze Agence France-Press, gdzie zajmuje się fact-checkingiem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content