344300609_629030002438014_4777469281345163861_n

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna

„Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!” – to hasło Tygodnia Bibliotek 2023 roku. Świętowaliśmy od 8 do 15 maja. To już była 20. edycja wspólnego, ogólnopolskiego święta bibliotekarzy i czytelników.

Jak się okazało Biblioteka to przede wszystkim ludzie, którzy poprzez swoje pasje i charakter tworzą niepowtarzalną relację. Jest w niej miejsce na indywidualizm („Moja Biblioteka”), czyli rozwijanie swoich zainteresowań i miejsce na współpracę („Twoja Biblioteka”) – czyli dzielenie się pasjami. Jednak dopiero te dwa elementy tworzą całość – tworzą „Naszą Bibliotekę”.

W Filii nr 2 „Pod sówką” w zabawach, spotkaniach, konkursach wzięło udział około 500 osób. Różnorodne działania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych pokazały jak ważnym miejscem jest biblioteka: zabawy z książką: „Książka jest ok”,  „Uwaga, te książki mogą wywołać nieuchronny zachwyt”, tworzenie zakładek długopisem 3D z Zabawą i Programowaniem, liczenie sów przez cale rodziny, podsumowanie konkursu wiedzy „Moje miasto Gniezno” połączone z pokonkursową wystawą „Najpiękniejsza korona królewska” z Przedszkolem nr 8 „Mali Polanie” i wiele innych.

W Filii nr 9 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Biblioteka okiem przedszkolaka”. Mogliśmy zobaczyć, jak nas – bibliotekę – postrzegają najmłodsi. Wszystkie prace były wspaniałe.

“Poczytajkowa parowozownia Tomka” natomiast to wystawa zabawek i gadżetów z najbardziej znanym wśród dzieci niebieskim parowozem. Można ją (nadal) oglądać w Filii nr 1 przy ulicy Kruczej 3.

W Wypożyczalni dla Dzieci gościliśmy przedszkolaki z Przedszkola nr 6 w Gnieźnie i Przedszkola Planeta Przygód. Te wizyty pozwoliły nam pokazać dzieciom bibliotekę od kulis. Nasi mali goście dowiedzieli się, jaką drogę pokonuje książka od zakupu do czytelnika. Poznali też różne wydania popularnych baśni.

W piątek, 12 maja zakończyliśmy pięknym kameralnym koncertem w Czytelni Biblioteki Głównej. Piosenka literacka doskonale wybrzmiewa, ale również wzrusza, w bibliotecznych wnętrzach. Występ artysty – jasia muzykanta – oczarował zgromadzoną publiczność.

W trakcie Tygodnia Bibliotek nie zapomnieliśmy o akcjach promujących czytanie  „Mała Książka -Wielki Człowiek” czy Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content