ramkaslam (1)

PRETEKST(y) do czytania: “Gargantua i Pantagruel”

Pierwszy festiwalowy dzień Pretekstów zakończymy w Latarnia na Wenei – Slamem Poetyckim im. Franciszka Rabelais (czwartek 31 sierpnia, 19:30, Stowarzyszenie Ośla Ławka). No właśnie, skoro Rabelais – francuski pisarz (oraz duchowny i lekarz) żyjący na przełomie XV i XVI wieku, to spoglądamy na nasze biblioteczne półki w poszukiwaniu klasyki – „Gargantua i Pantagruel”.

Jest to pięciotomowa powieść opisująca losy dwóch olbrzymów: Gargantui i jego syna Pantagruela. I – mówiąc w wielkim uproszczeniu – wspaniała, pełna rozmachu satyra obyczajowa, pisana ludowym językiem – dosadnym, soczystym, pełnym neologizmów, a nawet obscenicznym. Dzieło spolszczył Tadeusz Boy-Żeleński. I to kolejny powód, żeby po nie sięgnąć!

A co do samego slamu to…

To nie są żarty. Nasze czcigodne spotkanie ze słowem mówionym odbędzie się po raz dziesiąty. Gdy w Gnieźnie zaczynały się pierwsze slamy poetyckie, świat wyglądał inaczej i był trochę młodszy.

Ale! Slam im. Franciszka Rabelais to niezmiennie okazja do usłyszenia przedstawicieli i przedstawicielek lokalnego środowiska, ale również poetyckich delegacji z całego kraju (m.in. Bydgoszcz, Kraków, Poznań).

Zasady są proste i (slamowo) ortodoksyjne:

– runda trwa trzy minuty

– wyłącznie własna twórczość

– publiczność głosuje i wybiera

Wbrew złym zwyczajom i piosence zespołu ABBA – the winner doesn’t take it all. Z przyjemnością nagradzamy też inne miejsca (na podium). Szczegóły wkrótce.

Chcesz wziąć udział? Zgłoś się: latarnia.weneja@gmail.com a w tytule mejla wpisz SLAM.

1. Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.