ramka7 (1)

PRETEKST(y) do czytania: “Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”

Drugi dzień „Pretekstów” zaczniemy od spotkania z Ziemowitem Szczerkiem w Czytelni Biblioteki Głównej. W naszym księgozbiorze mamy kilka książek tego autora – dziś polecamy „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową. ”. To nie pierwsza, i nie ostatnia książka Ziemowita Szczerka, ale chyba najbardziej emblematyczna. Kondensują się w niej zainteresowania autora, ale i styl literacki, który bywa określanym reportażem gonzo – to tekst reporterski bardzo subiektywny, dygresyjny, zawadiacki, bliski esejowi, a nawet beletrystyce.

„Międzymorze jest konsekwentnym rozwinięciem tego, co Szczerek proponował w poprzednich książkach. Większy jest jednak obszar, który go interesuje. To już nie tylko Polska oraz Ukraina – tym razem to teren rozciągający się między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Teren byłych demoludów i byłych ościennych republik radzieckich. W tej podróży przez peryferyjną Europę Szczerek podgląda i podsłuchuje – często zadając prowokacyjne pytania” – pisze w swojej recenzji Maciej Robert. Bardzo polecamy tę czytelniczą podróż po tej części Europy widzianej oczami Ziemowita Szczerka.

  1. Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content