OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Pomnik” – film, który zmienia perspektywę widzów

W piątek, o godzinie 19.00 zgromadziliśmy się w sali Starego Ratusza, by obejrzeć film. Film, który pozwolił nieco zmienić perspektywę, z jakiej patrzymy na nasze miasto. Bohaterem filmu był bowiem pomnik. Z jednej strony niebylejaki – bo bodaj najbardziej monumentalny z gnieźnieńskich. Z drugiej, na tyle okrzepły w naszym wyobrażeniu o mieście, że często mijamy go, nie zaszczycając nawet spojrzeniem. Mowa oczywiście o pomniku Bolesława Chrobrego i Mieszka I, znajdującym się na terenie tego samego kompleksu (w pierwotnym zamyśle dużo większego, wiedzieliście?) co Muzeum Początków Państwa Polskiego i I Liceum Ogólnokształcące.
Film pt. „Pomnik” w reżyserii Pawła Bartkowiaka zebrał sporą publiczność i świetne opinie wśród obecnych na premierze. W tym barwnym reportażu mogliśmy usłyszeć nie tylko Kamilę Kasprzak-Bartkowiak, która fenomenalnie poprowadziła narrację, ale także osoby emocjonalnie i zawodowo z pomnikiem związane – m. in. córkę jego twórcy (Józefa Kopczyńskiego), czyli Małgorzatę Kopczyńską, oraz dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego, dr Michała Bogackiego, do którego teren należy. Przez skromność nie dodamy, że także BPMG odegrała niewielką rólkę w opowiedzeniu tej historii.
Po seansie przyszedł czas na dyskusję. Twórca filmu, Małgorzata Kopczyńska i dr Michał Bogacki zasiedli do wspólnych rozważań. Co dalej z pomnikiem? Jego stan prawny jest skomplikowany, opinie na jego temat wśród mieszkańców podzielone. Jedno jest pewne – pomnik jest dziś ikoną pewnego okresu w historii Gniezna i należy ocalić go od zapomnienia. Pomysłów jest wiele, jednak brak funduszy i zainteresowania do tej pory nie sprzyjał interesom Mieszka i Bolka. W 2025 roku tysięczna rocznica koronacji Chrobrego. Czy z tej okazji uda się przywrócić bohaterowi wczorajszego wieczoru nieco blasku, który otaczał go w latach 70.?
Film można zobaczyć już na YouTube.

 

 

Fot. Iza Budzyńska i Paweł Bartkowiak

VIII Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content