Agata Hącia tło fb

O poprawnej polszczyźnie najmłodszych – zapraszamy na spotkanie dr Agatą Hącią

W sobotę 22 października o godz. 17:00 zapraszamy do Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a na spotkanie dotyczące polszczyzny najmłodszych: problemów logopedycznych, wymawianiowych, dykcyjnych i kultury języka dzieci.
O tym opowie specjalistka – językoznawczyni dr Agata Hącia, autorka książki „Co robi język między zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych”.
Pierwowzorem książki były felietony dr Agaty Hąci nadawane w cyklu „Słowo do słowa, a będzie rozmowa” na antenie Polskiego Radia Dzieciom. To książka niezwykła, nie tylko dlatego, że zawiera liczne ćwiczenia praktyczne (oddechowe, dykcyjne, logopedyczne itd.), ale również z powodu jej podwójnego adresata – jest kierowana do dzieci i dorosłych.
Rozmowę poprowadzi Izabela Budzyńska.
UWAGA: Spotkanie przeznaczone dla osób dorosłych, zwłaszcza: pedagogów, logopedów, nauczycieli i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. WSTĘP WOLNY.
„Polszczyzna się gimnastykuje” – zwłaszcza w małych buziach. Dzieciństwo to bardzo ważny czas z wielu powodów, także językowych. To okres uwrażliwiania na mowę. Właśnie wtedy wyrabiają się wzorce wymawianiowe. Już najmłodsze dzieci nabywają reguł gramatycznych słuchając, jak mówią inni – ich najbliższe otoczenie, czyli rodzina. Rola wzorców językowych jest wtedy ogromna. Nawet jeśli w miarę dorastania dziecko będzie stykać się z poprawnym językiem, to zaszczepione wzorce w nim zostaną. Dobrze więc o te wzorce zadbać – ale jak?
****************************************************
Dr Agata Hącia jest językoznawcą, adiunktem w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, stałą współpracownicą Rady Języka Polskiego, członkinią jej zespołów problemowych. Założycielka i prezes Fundacji PRO.PL. Naukowo interesuje się kulturą języka polskiego, a zwłaszcza zagadnieniami semantyczno-leksykalnymi. W badaniach nad językiem chętnie uwzględnia perspektywę psychologiczną. Współprowadzi Poradnię Językową UW. Od wielu lat popularyzuje wiedzę o polszczyźnie m.in. jako autorka i gość audycji w Polskim Radiu. Współpracuje z różnymi środowiskami, pomaga udoskonalać teksty. Lubi pisać książki dla dzieci, zwłaszcza o języku.
Projekt „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022”.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content