Po II wojnie światowej synonimem awansu społecznego było wyzbycie się z języka elementów gwarowych.
U nas zaś gwara zawsze w łaskach! Dlaczego? Im bardziej zanika ona z żywego języka, tym bardziej zaczynamy doceniać jej wartość. Bliska nam idea ocalenia od zapomnienia tego, co ginie na naszych oczach.
Sięgamy więc do niebywałej wartości języka naszych przodków, będącej świadectwem wielowiekowej kultury i tradycji w obrębie „małych ojczyzn”.
Z satysfakcją zapraszamy seniorów, strażników naszej pamięci, na przygotowany specjalnie z myślą o nich intensywny kurs gwarowy, który poprowadzi sam mistrz, znany doskonale aktor Andrzej Malicki. Ci, którzy mieli szanse już go spotkać, wiedzą, że bajtlować potrafi bez bebłotania!
Mówi się, że gwary regionalne to cenne źródło wzbogacające język polski, ale na przetrwanie i rozwój mogą liczyć tylko te, którymi mówią najliczniejsze grupy etniczne. Wierzymy, że nasza gwara gnieźnieńska nie tylko nie zaginie, ale i będzie realnie słyszana na ulicach i w zaułkach.
Seniorzy! W Was nadzieja, że młode pokolenia poniosą w przyszłość skarb, jakim jest nasza rodzima gwara. Zapraszamy Was serdecznie na kurs „Gwara gnieźnieńska dla początkujących”, który odbywać się będzie w jesienne przedpołudnia, w czytelni Biblioteki Głównej.
Zapamiętajcie: 23 września – to termin pierwszego spotkania – o godzinie 10.30 czekać na Was będzie Andrzej Malicki, by odkryć przed Wami, co to naprawdę znaczy „blubrać po naszemu”