Feminizm 20 lat później – o książce Graff “Świat bez kobiet”

Mija prawie dwadzieścia lat od wydania jednej z najważniejszych książek polskiego feminizmu “Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym” Agnieszki Graff. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którym bliska jest tematyka równości ze względu na płeć. W 2021 roku wznowiono jej edycje uzupełniając o kilka dodatkowych esejów. Dziś – tuż przed wyborami samorządowymi znaczenie i rola kobiet, ich prawa – to tematy rozpalające społeczny i polityczny dyskurs wielu kampanii.

A sama publikacja była właśnie bohaterką czytelniczego spotkania Klubu Dyskusji o Książce. Najważniejsze pytanie o jej aktualność – niczym słowo start podczas biegu, otworzyło bardzo zajmującą debatę. I tutaj trzeba podkreślić, że w damsko-męskim gronie czytelników literatury wszelakiej, raczej nie było przytakiwania. Była za to nietuzinkowa wymiana zdań. Głównym przedmiotem rozmowy był oczywiście feminizm, ale nie jedynym. Dzielono się osobistymi doświadczeniami roli kobiet w sferze rodzinnej, zawodowej i politycznej, ale również relacjami związanymi z kościołem katolickim. Było o urodzie, decyzjach wielu kobiet, aby nie głosować na kobiety, PRL-u, plotce jako o narzędziu manipulacji i władzy czy żonach (a właściwie dzieciach) Trumpa. Na główne pytanie czy “Świat bez kobiet” czyta się z poczuciem poważnych zmian w życiu publicznym członkowie KDoK odpowiadają potwierdzając i zaprzeczając jednocześnie. Owo tak i nie oznacza, że dla polskich kobiet sprawa równości ze względu na płeć nadal jest żywym i aktualnym problemem. Niezwykle bolesne jest poczucie mijających dziesięcioleci, które co prawda zmieniają społeczne podejście do równouprawnienia, ale zasadnicze kwestie dotyczące ustawodawstwa, czy realnej władzy pozostają bez zmian.

Za miesiąc zapraszamy zanurzyć się, wraz z kolejną czytelniczą propozycją, w nurty klasyki. Na warsztat wspólnej debaty bierzemy bowiem opowiadania Alana Edgara Poego. Zachęcamy szczególnie do poznania tytułów: „Złoty żuk”, „Czarny kot”, „Zabójstwo przy Rue Morgue”, „Maska Czerwonego Mordu”, „Przedwczesny pogrzeb”, „Merzengerstein”, „Zagłada domu Usherów”. O tych krótkich dziełach prozatorskich porozmawiamy 23 kwietnia o godz. 18.00 w bibliotecznym lokalu przy ul. Staszica 12a.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content