sdfghjk

C/Z/YTAT na weekend: “O kotach” Doris Lessing

Dzisiejszy piątkowy C/Z/YTAT jest o niezwykłych stworzeniach, czyli…

„Jeśli usiądziesz blisko kota, który cię dobrze zna, i położysz na nim dłoń, próbując dostosować się do rytmów jego życia, tak różnych od naszych, uniesie czasem głowę i pozdrowi cię miękkim, zupełnie wyjątkowym dźwiękiem. Daje w ten sposób do zrozumienia, że wie o twojej próbie przeniknięcia do jego egzystencji. Popatrzy na ciebie oczami, które ustawicznie przystosowują się do zmian światła, ty odwzajemnisz to spojrzenie z ręką na jego grzbiecie… Skoro kot miewa nocne koszmary, muszą mu się też zdarzać przyjemne i ciekawe sny, podobnie jak ludziom. Może przenoszą go w miejsca znane mi ze snów, w których jednak nigdy go nie spotkałam. Często śnią mi się koty – dorosłe i malutkie – mam wobec nich obowiązki, o których te sny zawsze mi przypominają. Owe koty trzeba nakarmić albo zapewnić im schronienie. Jeżeli nasz świat snów nie pokrywa się z kocim, a tak mi się wydaje, to dokąd kot wędruje, kiedy śpi?”

 

Książka Doris Lessing „O kotach” ukazuje subtelność kociej natury. Autorka, wychowana na afrykańskiej farmie, w dzieciństwie była wielokrotnie świadkiem przemocy i mordów na kotach. Te doświadczenia wpłynęły na nią tak bardzo, że przez jakiś czas w ogóle unikała życia z kotami. Jednak miłość do tych stworzeń była silniejsza. Co więcej, to właśnie doświadczenia z Afryki sprawiły u niej poczucie moralnego obowiązku niesienia pomocy kotom.

Doris Lessing dzieliła niemal całe swoje dorosłe życie z kotami, od których roiło się w londyńskiej, zacisznej dzielnicy, po jej przeprowadzce do Anglii. Autorka przedstawia w książce koty jej życia, jak również wzajemne przenikanie się niezależnej natury kociej z ludzką, pokazując niezwykle znaczącą rolę kota w życiu człowieka. Przez dom pisarki przewijają się dziesiątki ciężarnych kotek, bezdomnych, chorych i skrzywdzonych kotów. Lessing, mając cały czas w pamięci wspomnienia z Afryki, staje się swoistą strażniczką kociąt przed ludźmi.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content