Skip to content

Tematy, które dzielą. Rozmowy, które łączą.

Zaczęliśmy z obawą i nadal ją mamy, ale mamy także nadzieję, że tak trudne przedsięwzięcie, jakim jest budowanie wzajemnego zrozumienia osób przedstawiających odrębne opinie się uda. Poza tym, mamy pewność, że warto. Przystępując do projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” zdecydowaliśmy, że Gniezno potrzebuje dialogu. Potrzebuje szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych lokalnie sprawach. Liczymy, że uda się nam stworzyć miejsce w którym obie, często antagonistyczne strony, będą mogły wzajemnie się wysłuchać i spróbować zrozumieć. Taki jest cel i idea projektu, który właśnie miał swoją drugą odsłonę.
Temat spotkania „Gniezno w wielokulturowym świecie” podjęło skromne ale zacne grono (profesor – arabista, Pani biolog oraz kilku historyków).
Rozmowa, jaką podjęli uczestnicy spotkania odniosła się do przemian, jakich jesteśmy obecnie świadkami. Globalizacja powoduje, że i Gniezno staje się miejscem, w którym stykamy się z i stykać będziemy z przedstawicielami różnych narodów, wyznawcami różnych religii czy osobami prezentującymi odmienne style życia. W tym kontekście wielokulturowość naszego miasta staje się faktem. O doświadczeniach i obserwacjach zmian zachodzących w tym obszarze podczas czwartkowego spotkania rozmawiano najwięcej.
Na kolejnym spotkaniu podejmiemy temat dostępności kultury dla osób niepełnosprawnych. Zainteresowanych udziałem zapraszamy do mailowego lub osobistego zaanonsowania swojej obecności w Czytelni Biblioteki Głównej (osobą prowadząca projekt ze strony Biblioteki jest Pan Tomasz Ławniczak) czytelnia@biblioteka.gniezno.pl.
Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.

 

 

UDOSTĘPNIJ