Krzysztof Varga, Miesiąc Spotkań Autorskich 2018, Wrocław, Polska

Spotkanie z Krzysztofem Vargą otworzy tegoroczne “Preteksty”

Odliczamy już dni do kolejnego Festiwalu Literackiego „Preteksty”. Od dziś do 1 września będziemy przybliżać Wam kolejne punkty bogatego programu Festiwalu. W tym roku otworzy go spotkanie z Krzysztofem Vargą, 1 września o godz. 18.00 na dziedzińcu Starego Ratusza, na które zaprasza Was osobiście doskonale Wam znany gnieźnieński poeta, prozaik i dziennikarz Krzysztof Szymoniak:

“Na spotkanie i rozmowę z Krzysztofem Vargą zapraszamy do Starego Ratusza 1 września na godzinę 18. Biorąc pod uwagę dwujęzyczność Autora, spróbujemy dowiedzieć się, jak to jest być pisarzem dwóch języków i dwóch kultur? Ponieważ dorobek K. Vargi na obszarze prozy powieściowej, felietonistyki oraz eseistyki z elementami reportażu przekracza możliwości ram czasowych jakiegokolwiek spotkania autorskiego, siłą rzeczy skupimy się na kilku wiodących problemach i tematach tej twórczości. Tak więc, rzucimy okiem na jego wczesną aktywość prozatorską – tzw. powieści warszawsko-punkowe; szerzej omówimy „Nagrobek z lastryko” „Trociny” iMasakrę” – czyli trzy powieści o życiu tu i teraz, które razem stanowią brawurowy pamflet na współczesność; nie może w tej rozmowie zabraknąć słynnej „trylogii węgierskiej non-fiction”, a więc przed nami „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą” i „Langosz w jurcie”; dalej K. Varga jako felietonista „Gazety Wyborczej”, czyli „Setka”; z kolei „Dziennik hipopotama” to  diarystyka z wyższej półki, a osobiście odebrałem ją czytelniczo jako dwa lata głośnego myślenia Autora, który w tym dzienniku nie bierze jeńców; no i na koniec bezdyskusyjna rewelacja, czyli „SONNENBERG” – powieść o miłości, powieść o Budapeszcie, po prostu powieść, a może powieść o pisaniu powieści. Jednym słowem literatura wysoka, proza artystyczna w świecie pop-kultury i „literatury użytkowej”.

Do zobaczenia zatem wkrótce (za kilka dni) na spotkaniu z Krzysztofem Vargą – pisarzem, felietonistą, eseistą, podróżnikiem o wyrazistych poglądach, a po ludzku także sympatycznym i mądrym człowiekiem, który rozpoczynał swoją drogę pisarską w czasie, gdy – cytuję z pamięci: „Świetlicki był chudy a Pilch gruby”. Liczba miejsc na widowni spora, ale jednak ograniczona. Jako prowadzący to spotkanie, jako rozmówca Krzysztofa Vargi, jako cichy wielbiciel jego twórczości – mam nadzieję, że wspólnie z gnieźnieńską Publicznością stworzymy udane otwarcie Festiwalu PRETEKSTY.”

*

Krzysztof Varga pisarz, dziennikarz, felietonista, krytyk literacki, teatralny i filmowy. Syn Polki i Węgra, urodził się 21 marca 1968 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Deklaruje się jako ateista. W latach 1991–2020 związany z „Gazetą Wyborczą” jako redaktor działu kultury. W r. 2020 został felietonistą i recenzentem „Newsweeka”. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opracował słownik literatury najnowszej „Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r.” (1995), razem z Pawłem Duninem-Wąsowiczem oraz Jarosławem Klejnockim opublikował antologię wierszy „Macie swoich poetów” (1996). Autor tekstów większości piosenek na płytach Młodzi i Pogo zespołu „Dr Misio”. Za tom prozy „45 pomysłów na powieść. Strony B singli” otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury. Trzykrotny finalista Nagrody Literackiej Nike: za „Tequilę” w 2002, „Nagrobek z lastryko” w 2008 i „Gulasz z turula” w 2009. W 2014 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twórczość:

„Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic” (1992), „Chłopaki nie płaczą” (1996), „Bildungsroman” (1997), „Śmiertelność” (1998), „45 pomysłów na powieść. Strony B singli 1992–1996” (1998), „Tequila” (2001), „Karolina” (2002), „Nagrobek z lastryko” (2007), „Gulasz z turula” (2008), „Aleja Niepodległości” (2010), „Trociny” (2012), „Polska mistrzem Polski” (2013), „Czardasz z mangalicą” (2014), „Masakra” (2015), „Langosz w jurcie” (2016), „Setka” (2016), „Egzorcyzmy księdza Wojciecha” (2017), „Sonnenberg” (2018), „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim” (2019), „Dziennik hipopotama” (2020).

(ksz)
fot. Wikipedia

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content