Krzysztof Varga, Miesiąc Spotkań Autorskich 2018, Wrocław, Polska

Spotkanie z Krzysztofem Vargą otworzy tegoroczne “Preteksty”

Odliczamy już dni do kolejnego Festiwalu Literackiego „Preteksty”. Od dziś do 1 września będziemy przybliżać Wam kolejne punkty bogatego programu Festiwalu. W tym roku otworzy go spotkanie z Krzysztofem Vargą, 1 września o godz. 18.00 na dziedzińcu Starego Ratusza, na które zaprasza Was osobiście doskonale Wam znany gnieźnieński poeta, prozaik i dziennikarz Krzysztof Szymoniak:

“Na spotkanie i rozmowę z Krzysztofem Vargą zapraszamy do Starego Ratusza 1 września na godzinę 18. Biorąc pod uwagę dwujęzyczność Autora, spróbujemy dowiedzieć się, jak to jest być pisarzem dwóch języków i dwóch kultur? Ponieważ dorobek K. Vargi na obszarze prozy powieściowej, felietonistyki oraz eseistyki z elementami reportażu przekracza możliwości ram czasowych jakiegokolwiek spotkania autorskiego, siłą rzeczy skupimy się na kilku wiodących problemach i tematach tej twórczości. Tak więc, rzucimy okiem na jego wczesną aktywość prozatorską – tzw. powieści warszawsko-punkowe; szerzej omówimy „Nagrobek z lastryko” „Trociny” iMasakrę” – czyli trzy powieści o życiu tu i teraz, które razem stanowią brawurowy pamflet na współczesność; nie może w tej rozmowie zabraknąć słynnej „trylogii węgierskiej non-fiction”, a więc przed nami „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą” i „Langosz w jurcie”; dalej K. Varga jako felietonista „Gazety Wyborczej”, czyli „Setka”; z kolei „Dziennik hipopotama” to  diarystyka z wyższej półki, a osobiście odebrałem ją czytelniczo jako dwa lata głośnego myślenia Autora, który w tym dzienniku nie bierze jeńców; no i na koniec bezdyskusyjna rewelacja, czyli „SONNENBERG” – powieść o miłości, powieść o Budapeszcie, po prostu powieść, a może powieść o pisaniu powieści. Jednym słowem literatura wysoka, proza artystyczna w świecie pop-kultury i „literatury użytkowej”.

Do zobaczenia zatem wkrótce (za kilka dni) na spotkaniu z Krzysztofem Vargą – pisarzem, felietonistą, eseistą, podróżnikiem o wyrazistych poglądach, a po ludzku także sympatycznym i mądrym człowiekiem, który rozpoczynał swoją drogę pisarską w czasie, gdy – cytuję z pamięci: „Świetlicki był chudy a Pilch gruby”. Liczba miejsc na widowni spora, ale jednak ograniczona. Jako prowadzący to spotkanie, jako rozmówca Krzysztofa Vargi, jako cichy wielbiciel jego twórczości – mam nadzieję, że wspólnie z gnieźnieńską Publicznością stworzymy udane otwarcie Festiwalu PRETEKSTY.”

*

Krzysztof Varga pisarz, dziennikarz, felietonista, krytyk literacki, teatralny i filmowy. Syn Polki i Węgra, urodził się 21 marca 1968 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Deklaruje się jako ateista. W latach 1991–2020 związany z „Gazetą Wyborczą” jako redaktor działu kultury. W r. 2020 został felietonistą i recenzentem „Newsweeka”. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opracował słownik literatury najnowszej „Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r.” (1995), razem z Pawłem Duninem-Wąsowiczem oraz Jarosławem Klejnockim opublikował antologię wierszy „Macie swoich poetów” (1996). Autor tekstów większości piosenek na płytach Młodzi i Pogo zespołu „Dr Misio”. Za tom prozy „45 pomysłów na powieść. Strony B singli” otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury. Trzykrotny finalista Nagrody Literackiej Nike: za „Tequilę” w 2002, „Nagrobek z lastryko” w 2008 i „Gulasz z turula” w 2009. W 2014 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twórczość:

„Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic” (1992), „Chłopaki nie płaczą” (1996), „Bildungsroman” (1997), „Śmiertelność” (1998), „45 pomysłów na powieść. Strony B singli 1992–1996” (1998), „Tequila” (2001), „Karolina” (2002), „Nagrobek z lastryko” (2007), „Gulasz z turula” (2008), „Aleja Niepodległości” (2010), „Trociny” (2012), „Polska mistrzem Polski” (2013), „Czardasz z mangalicą” (2014), „Masakra” (2015), „Langosz w jurcie” (2016), „Setka” (2016), „Egzorcyzmy księdza Wojciecha” (2017), „Sonnenberg” (2018), „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim” (2019), „Dziennik hipopotama” (2020).

(ksz)
fot. Wikipedia