Rozczytana Koalicja: Nowe media od kuchni

Kolejna z Inicjatyw Oddolnych, czyli tym razem warsztaty dla młodzieży z pierwszych klas I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie ruszyły. W ramach projektu „Nowe dziennikarstwo od kuchni” i spotkania 29 marca, młode osoby dowiedziały się czym jest dziennikarstwo obywatelskie, poznały jego zalety i wady, a także zobaczyły jakie możliwości dają im w tym zakresie media społecznościowe.

Dzięki parze lokalnych animatorów kultury i społeczników, uczennice i uczniowie zauważyli, że dziennikarstwo obywatelskie może od tego „redakcyjnego” wyróżniać się m.in. większym etosem, bo robione jest w interesie społecznym, choć z drugiej strony niezawodowy profil jego twórców oraz skupienie się na sprawie, stwarza zagrożenie zbytniej tendencyjności czy braku ochrony prawnej w przypadku prób uciszenia (tzw. SLAPP). Jednak to tylko niektóre wątki jakie się pojawiły, bo poza dziennikarstwem, prowadzący dokonali też krótkiej charakterystyki mediów społecznościowych takich jak Twitter, Facebook, Instagram, Tik Tok, You Tube czy Mastodon, gdzie większość z uczestników ma swoje konta.

Warto dodać, zdobyty zarys wiedzy, pozwoli już na bardziej praktyczne ćwiczenia na kolejnych spotkaniach, a w czasie finału ugruntowany zostanie rozmową z ekspertką od fact-checkingu, czyli rozpoznawania dezinformacji i weryfikacji treści znalezionych w sieci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content