PRETEKST(y) do czytania: „Wariacje Geldbergowskie” Ewa Lipska

To już dziś startuje 13. Festiwal Literacki Preteksty – zaczynamy z wysokiego C! spotkaniem z poetką Ewą Lipską.

A zapraszamy na nie jej ostatnią książką – małymi prozami poetyckimi zatytułowanymi „Wariacje Geldbergowskie”. No właśnie – proza, nie poezja, gdyż jak mówi poetka w ostatnich wywiadach, wybiera teraz poetyckie milczenie:

„Jakiś rozdział się skończył. Wydałam dużo tomów poezji. Teraz rozchodzą się po świecie. (…) to jest tak jak z dziećmi; dorosły, odeszły; żyją w innych językach. Powoli przestałam się mieścić w ascetycznej formie wiersza. Stąd proza. Ona oczywiście też jest poetycka, ale stwarza wiele innych możliwości. To jak z muzyką, która daje mi coraz więcej powietrza. Jest niczym tusz, który zmywa ze mnie brudy rzeczywistości. Ktoś kiedyś powiedział, że muzyka to strefa pośrednia między światem materialnym a królestwem „czystej woli” Schopenhauera” (cytat za: „Tygodnik Powszechny”, 9 lipca 2023, rozmowa Katarzyny Kubisiowskiej „Panikarz liryczny”).

Nawet jeśli Ewa Lipska żegna się z poezją, to nie ze słowem. Mamy dla Was kilka fragmentów „Wariacji Geldbergowskich”. Fragmentów, w których wciąż bije sens słów.

„Geldberg wie, że jeśli wykoleiło się kilka wagonów jego życia, to nie znaczy, że wykoleił się cały pociąg. Takie epilepsje losu zdarzają się na trasie Stamtąd do Teraz i z Teraz do Stamtąd. Teoria bezwzględności udowadnia, że kiedy stoimy na stacji, nasze życie i tak odjeżdża”.

„Geldberg lubi czasem czytać książki nienapisane. Nie może oderwać się od pustych stron wyłączonych z prądu gramatyki. Podniecają go nieobecne miejsca akcji i czasu. Nie można przecież wiecznie dotrzymywać słowa. Są pewne godziny, które nie są”.

„Jeżeli słowa mają serce, Geldberg posłucha, jak bije ich sens”.

 

Spotkanie z Ewą Lipską odbędzie się dziś o godzinie 18:00 w Auli Medyka (WSCKZiU), a poprzedzi je wystawa fotografii do wierszy poetki, w tym samym miejscu, pół godziny wcześniej, czyli o 17:30. Zapraszamy, wstęp wolny.

  1. Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content