„Polszczyzna się gimnastykuje”, a wraz z nią gnieźnieńskie przedszkolaki. Tak nazywają się warsztaty literacko-logopedyczne, prowadzone w ramach bibliotecznego projektu „Polszczyzna- zawsze na czasie!”.
Scenariusz warsztatów opracowała logopedka Magdalena Smolarek-Makowska. Ich celem jest poprawienie sprawności wymawianiowej dzieci. Wśród wielu zauważalnych obecnie zjawisk, coraz wyraźniej widać niższą sprawność językową dzieci. Wiele z nich potrzebuje terapii logopedycznej. Stąd w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie” jeden z modułów poświęcono właśnie problematyce wad wymowy. Warsztaty potrwają do końca października. Przez miesiąc odbyło się już blisko czterdzieści warsztatów, a cały cykl potrwa do końca października.
Dodatkowo, 22 października w bibliotecznej Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a odbędzie się spotkanie Agatą Hącią, doktor językoznawstwa, wykładowcą UW oraz stałą współpracownicą Rady Języka Polskiego. Dr Hącia jest autorką książki dotyczącej problemów językowych i logopedycznych dzieci – „Co robi język między zębami?”.
Spotkanie jest darmowe i skierowane przede wszystkim do pedagogów, logopedów i rodziców. Zapraszamy.
Projekt „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022”.