O kulturze nawiązań, trwającej historii i grze z odbiorcą

Jeżeli mamy początek jesieni, to w Gnieźnie między innymi organizowany przez Bibliotekę Festiwal Fyrtel, a jak Fyrtel, to choćby warsztaty. W tym roku członkowie Klubu Krytyki Politycznej w Gnieźnie, będącego jednym z partnerów imprezy, zaprosili więc uczennice I Liceum Ogólnokształcącego na spotkanie z kulturą remiksu, trawestacji i cytatu oraz historią, która jeszcze się nie skończyła i jest ciągłą grą z odbiorcą, czyli z postmodernizmem.

Postmodernizm to bowiem z jednej strony nurt w sztuce, literaturze, filozofii czy architekturze, który odrzuca prymat autorytetów i wybranej „wielkiej narracji”, zaś z drugiej sięgając do przeszłości, na wiele sposobów ją przetwarza, łącząc z tym co współczesne i bardziej lub mniej znane. Poza tym zdaje się dowartościowywać odbiorców oraz ich wiedzę o świecie, a wśród twórców oddaje głos osobom lub grupom do tej pory marginalizowanym.

Tymczasem podczas pierwszego spotkania, siedem licealistek z klas drugich, na początek wysłuchało prelekcji prowadzącego Pawła Bartkowiaka o postmodernizmie w różnych dziedzinach kultury. Dzięki temu dziewczyny dowiedziały się m.in. co łączy najnowszy film Grety Gerwig „Barbie” z obrazem „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka albo jak wiele wspomnianych nawiązań, cytatów czy inspiracji z innych dzieł kultury ma w sobie popularny serial animowany ze Stanów „Rick i Morty”. Jednak najważniejszy w tym wszystkim okazał się postmodernizm w architekturze, bo to jak wyglądają współcześnie budowane budynki i skąd taki czy inny motyw, stanie się tematem wieńczącej całość wystawy pt. „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, której współautorkami staną się uczestniczki warsztatów.

Dlatego też druga część prelekcji, jak i kolejne spotkanie dotyczyło już postmodernizmu w architekturze. Poznając historie tego nurtu w budownictwie, który stal się zaprzeczeniem poprzedzającego go i mocno poukładanego modernizmu i gdzie bardziej niż funkcjonalność, liczyły się rozbuchane formy czy wielość inspiracji – uczestniczki dostały solidną podstawę pod praktyczne ćwiczenia. Te ostatnie zaś polegały na poszukaniu własnych skojarzeń, wyobrażeń i kulturowych tropów dla budynku TVP w Warszawie i kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach.

 

9. Festiwal Dziedzictwa Kulturowego „Fyrtel” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content