_DSC0363

Skarpetkowe warsztaty z ilustratorem Danielem de Latourem

Książki dla dzieci mają tę przewagę nad książkami dla dorosłych, że są ilustrowane! A jest to przewaga niebagatelna, zwłaszcza gdy ilustracje są tak wspaniałe, jak te w książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Stworzył je Daniel de Latour, który dziś gościł w Filii nr 2 gnieźnieńskiej biblioteki.

Rysownik nie tylko zdradził kulisy warsztatu ilustratora, ale też powołał małą pracownię ilustratorów. Rola adeptów ilustracji przypadła uczennicom i uczniom klasy 3 b ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie. Pierwsze dzieła były wykonane wspólnie – pan Daniel rysował robota ze sprzętów, które podrzucały mu dzieci: głowa z radia tranzystorowego, szyja z rury, ręce z patelni, nogi z butelek. W efekcie powstał robot jak się patrzy – spokojnie mógłby być bohaterem jakiejś książki, oczywiście ILUSTROWANEJ!

Po pracy zespołowej w ruch poszły piórniki, kredki, pisaki – dzieci miały za zadanie – jakże przyjemne – zrobić własną skarpetkową książkę, z własnymi ilustracjami i skarpetkowymi przygodami! I spisały się doskonale! Daniel de Latour zachęcał do twórczej ekspresji – w rysowaniu można wszystko!

Na koniec złożył autografy w naszych bibliotecznych egzemplarzach „skarpetek”, oczywiście jak przystało na rysownika – narysował skarpetki! Więc jak będziecie wypożyczać te książki z Filii nr 2, do zajrzyjcie na stronę tytułową, by poszukać skarpetek narysowanych ręką Daniela de Latoura!

Daniel de Latour to znany ilustrator i rysownik, tworzy ilustracje do książek, w tym Justyny Bednarek czy Michała Rusinka, komiksów, czasopism dla dzieci („Świerszczyk”, „Miś”) i dorosłych, okładki płyt. W wolnych chwilach lubi grać na różnych instrumentach – gra m.in. na harmonii pedałowej. W Gnieźnie, jak nam zdradził, był po raz pierwszy.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content