statystycznierzecz2020

Nasz 2020 w statystycznym skrócie

To już ostanie liczbowe podsumowanie minionego roku, jakim dzielimy się z Wami.

W 2020 roku dołączyło do nas 658 nowych czytelników. Łącznie odwiedziło nas 7022 osoby, które wypożyczyły 281 688 egzemplarzy. Najaktywniejsi czytelnicy to… seniorzy. Osoby powyżej 60. roku życia zabrały do domu w sumie 100 917 książek z naszego księgozbioru. Dla porównania – czytelnicy w wieku 6 – 12 lat wypożyczyli 48 774 tytuły i okazali się drugą najczęściej odwiedzającą bibliotekę grupą odbiorców.

Na nasze zaproszenie Gniezno odwiedziło 21 twórców literatury. Zapraszaliśmy na spotkania między innymi z Arturem Andrusem, Anną Seniuk, Martą Frej, Justyną Bednarek, Elizą Piotrowską, Agnieszką Lingas-Łoniewską, Ryszardem Ćwirlejem, Robertem Małecki, czy Anetą Jadowską. Cztery spotkania odbyły się w sieci. Zorganizowaliśmy 15 cyklicznych warsztatów („Czytadełka dla maluszka”, „Zagraj z nami”, „Matura – to nie boli!”, „Co jest grane?”, „Laboratorium opowieści”, „Newsroom”), część z nich hybrydowo lub wyłącznie w formie on-line.

Udało się zorganizować dwie duże imprezy plenerowe: X Festiwal Literacki Preteksty (któremu towarzyszyły koncerty, spektakl teatralny, konkurs slamu) i II Piknik Czytelniczy „Królewskie Gniezno Czyta. I jedną – wieńczącą jubileusz Biblioteki – galę „Wieczór na Fyrtlu”, w ramach VI Festiwalu Fyrtel.

Odbyło się 20 spotkań czytelniczych w ramach klubów działających w miejskiej książnicy (w tym także spotkania w formie wirtualnej). Blisko 200 zajęć i imprez czytelniczych dla dzieci, które odbyły się w bibliotece i we współpracujących z instytucją przedszkolach (w tym cykl zajęć w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta”, spotkań czytelniczych zorganizowanych podczas ferii czy przy okazji poranków czytelniczych dla najmłodszych „Poczytajki”).

W naszych progach gościło aż sześć wystaw, między innymi: „Świat dziecka: od akordeonu do pluszowej żaby”, „Nasze Światy”, „Ludzie i ich środowisko”. Ponadto trzy eskpozycje można było zwiedzać w przestrzeni miasta – „Gnieźnianie AD 2020”, „Portrety Doriana”, „Światłoczułe miasto: projekt Gnieźnianie”.

Realizowaliśmy cykle spotkań dyskusyjnych w ramach programu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Kontynuowaliśmy projekt „Mała książka – Wielki człowiek”, Cała Polska Czyta Dzieciom, „Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon”.

Były spacery gwarowe, filmiki dla najmłodszych z „Myszką Marycysią”, jubileuszowa produkcja filmu wspominającego Bibliotekę. Po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę „Przyjaciela Biblioteki”. Wyemitowaliśmy ponad 50 materiałów audiowizualnych, korzystając z naszego profilu FB i kanału YT. Zrealizowaliśmy aż 9 projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych. Pojawiliśmy się także na Instagramie i na profilu w.bibliotece.pl.
I jeszcze podziękowania, wiele z kulturalnych przedsięwzięć nie udało by się zrealizować gdyby nie wspaniali partnerzy: Miasto Gniezno, Stary Ratusz, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Ośla Ławka, BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej, gnieźnieńskie szkoły i przedszkola – dziękujemy!

Tak, paradoksalnie te wszystkie statystyki pokazują, że 2020 to nie był najgorszy rok. Przeciwnie – był bardzo intensywny!