cpcd20face-lecie

Cała Polska Czyta Dzieciom jest już z nami od 20 lat, także w Gnieźnie

Każda okrągła rocznica istnienia i działalności instytucji, fundacji to powód do dumy – potwierdza bowiem jej stabilną pozycję oraz dowodzi, że jest godna zaufania i dokonuje odpowiednich wyborów.

Taką okrągłą, już 20-letnią rocznicę będzie obchodziła w tym roku akcja Cała Polska Czyta Dzieciom. Akcja rozpoczęła się w czerwcu 2001 r. reklamowym spotem nadawanym w telewizji. Humorystyczna scenka prosto z życia przeciętnej polskiej rodziny przedstawia mamę – zajętą rozmową telefoniczną, tatę – pochłoniętego emocjami telewizyjnej relacji z meczu piłkarskiego. Do taty podchodzi dziecko: „Tatooo…Tatooo…Tatto!!! A ty umiesz czytać?” Tato próbuje zbyć niedorzeczne pytanie lekceważącym uśmiechem. „No to umiesz czytać, czy nie? „Oczywiście!” – zniecierpliwiony mężczyzna szybkim ruchem sięga po leżącą obok gazetę i czyta: „Legia – Górnik 2:0”. „DZIECKU!”– odzywa się głos z góry – „CZYTANIE DZIECKU! 20 minut dziennie! Codziennie!”. Tajemniczy głos uświadamia także młodym rodzicom, że “czytanie uczy myślenia, rozwija wrażliwość i wyobraźnię, pomaga zrozumieć siebie i świat”.

Filmik odniósł zamierzony skutek i do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zaczęli przyłączać się ludzie świata artystycznego, naukowego, politycznego, jednostki edukacyjne, kulturalne.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna rozpoczęła swoją przygodę z CPCD już we wrześniu 2001 roku najpierw w roli lidera, a od 2006 roku w roli koordynatora.

Gnieźnieńska odsłona akcji CPCD to mnóstwo imprez czytelniczych: spotkania z autorami książek, konkursy literackie, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą, wykłady, warsztaty, wystawy; to współpraca z nauczycielami przedszkoli i szkół gnieźnieńskich, ich ogromne zaangażowanie w popularyzację głośnego czytania. To wspaniali goście, mieszkańcy Gniezna, ludzie pełni pasji, którzy przyjmowali zaproszenie do czytania dzieciom. I wreszcie – to sami bibliotekarze, którzy włączają się w kolejne inicjatywy typu „Wędrujący bibliotekarz”, „Biblioteka dla pierwszaka”, „Biblioteka Pokoleń”, „Poczytajki – poranki czytelnicze dla najmłodszych”, „Czytadełko dla maluszka” itd.
Okres pandemii to czas sprawdzenia kreatywności bibliotekarzy, ich zaangażowania i pomysłowości. Stąd akcje: „Książki – plasterki”, „Z perspektywy wirusa”, „Królewskie Gniezno Czyta – warsztaty dla przedszkoli” itd. O zaangażowaniu i sukcesach w tym zakresie świadczą nagrody i wyróżnienia przyznane Ewie Jaworskiej, kierownikowi Filii nr 2 BPMG i koordynatorowi akcji (2007 Medal, 2009 Wyróżnienie w konkursie, 2012 Statuetka, 2014 Wyróżnienie Specjalne, 2016 Wyróżnienie, 2019 Nagroda, 2020 Nagroda).

Rok jubileuszowy to kolejne wyzwania. W każdy piątek miejska książnica zaprasza do zapoznania się z materiałami publikowanymi pod patronatem ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Od stycznia zaprasza na nowe cykle: serię filmików „Bibliotecznym okiem Igora” przygotowanych z myślą o wspólnym, rodzinnym spędzaniu czasu z dobrą literaturą i działaniach wspierających czytanie, recenzje książek ze Złotej Listy Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom przygotowane przez Zosię Wróblewską – „Zosia recenzuje”, a także prezentacje przedszkoli, które od lat współpracują z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna w zakresie promocji czytelnictwa w ramach cyklu: „Wszystko zaczyna się od przedszkola”. Warto więc zaglądać na stronę internetową biblioteki  i jej profil FB.