mundur (4)

Kolejne znalezisko w magazynach biblioteki

Niedawne „prace archeologiczne” w archiwum i magazynach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna ujawniły nie tylko przepiękne drzeworyty pani Wandy Tomaszewskiej, ale i kolejne tajemnice.

Jedną z nich jest… kopia oryginalnego pruskiego munduru pracowników Biblioteki Cesarskiej! Wiele na to wskazuje, że w takich właśnie uniformach pracowali bibliotekarze na terenie zaboru pruskiego, więc i w Gnieźnie jeszcze na przełomie XIX i XX wieku. Najbardziej niezwykłe jest jednak to, że wg zapisków i szkiców Józefa Chociszewskiego (przechowywanych w Bibliotece Kórnickiej) mundur ten służył także rodzimym bibliotekarzom po odzyskaniu przez Polskę niepodległości aż do wybuchu II wojny światowej.

Oryginalny sznyt munduru jest dziełem austriackich projektantów, bowiem to właśnie administracja monarchii Habsurgów zbudowała podwaliny pod nowoczesny i służący wszystkim obywatelom państwa model Biblioteki. Stamtąd trafiła na dwór niemiecki i w końcu do zaboru pruskiego. Ciekawostką jest do dzisiaj obowiązujący specjalny status bibliotekarzy austriackich i niemieckich, którzy zaliczani są do… służb mundurowych!
Odnaleziony w Gnieźnie mundur trafi wkrótce do Biblioteki Narodowej i zasili jej zasób muzealny. Z kolei gnieźnieńscy bibliotekarze żartują, że powinien stać się regulaminowym elementem „dress codu” i na stałe wpisać w wizerunek gnieźnieńskiej książnicy – jedynej takiej w Polsce…

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content