Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się nawyki dzieci w tym również czytelnicze – warto więc wykorzystać ten moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć.
Żeby zachęcić dzieci do słuchania, a rodziców do głośnego czytania Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wraz BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej rozpoczęła kolejną edycję „Pierwszych Czytanek”. A rozpoczęła bardzo ważnym wydarzeniem, mianowicie Dniem Kropki – świętem kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września.
Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.
Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki? Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.
Takie talenty literackie, plastyczne, muzyczne, sportowe poszukiwaliśmy wśród dzieci zgromadzonych w bibliotece. A czytana głośno książka „Kropka” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom na pewno zainspiruje kolejne dzieci, rodziców i nauczycieli.
Projekt „Laboratorium Słowa 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.