Po raz pierwszy propozycja dostarczania książek do domu pojawiła się wiosną 2019 r. Od tego czasu dzięki zaangażowaniu najpierw bibliotekarzy, a później także wolontariuszy udało się opracować i wprowadzić w życie procedury i zasady funkcjonowania tego nowego świadczenia.
Nasze działania w tej dziedzinie to wieloetapowe i stopniowe wdrażanie zamierzonych celów. Już na początku zorientowaliśmy się, że bez pomocy (praktykantów i wolontariuszy) nam bibliotekarzom ciężko będzie realizować dostarczanie książek do domów. I wtedy z pomocą przyszedł nasz partner – Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wspólnie wzięliśmy udział w projekcie „Seniorzy w akcji”, dzięki któremu pozyskaliśmy środki na gruntowne przygotowanie prowadzenia „Usługi”: promocję, szkolenie wolontariuszy, zakup niezbędnych materiałów, by spełniać wymogi reżimu sanitarnego w czasie pandemii Covid-19 itp.
„Książka na telefon” zdobywa coraz więcej zwolenników wśród czytelników i mieszkańców Gniezna. Przypomnijmy więc w skrócie podstawowe zasady korzystania z tej oferty: z usługi mogą korzystać mieszkańcy Gniezna, którzy z różnych przyczyn (stan zdrowia, wiek, stopień niepełnosprawności) nie mają innej możliwości wypożyczania książek; Usługa jest całkowicie bezpłatna: zapis, karta biblioteczna, przedłużenie ważności konta oraz dostarczanie książek – bez opłat. Po książki można dzwonić do placówki najbliższej miejscu zamieszkania. Osoby, które nie są jeszcze czytelnikami Biblioteki powinny zgłosić chęć zapisu. Procedury rejestracji dokonuje bibliotekarz w domu po uprzednim umówieniu się. Odbiorców usługi obowiązują zasady zawarte w regulaminie „Książki na telefon”.
Regulamin usługi „Książka na telefon”
Procedura wizyty wolontariackiej