Za nami X Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais. To już jedenaście lat tej formuły w Gnieźnie (w roku pandemicznym Rabelais się nie odbywał). Okrągła gnieźnieńska rocznica przypadła również na dwie dekady slamu w Polsce, więc całe środowisko sztuki mówionej świętowało (ciągle czekamy na odpowiednie tłumaczenie anglojęzycznego spoken word) swoje rocznice.
Specyfiką ostatnich edycji gnieźnieńskich spotkań jest obecność zarówno lokalnych występujących, jak i osób przyjezdnych – głównie z Poznania i Bydgoszczy, ale we wcześniejszych edycjach również z Wrocławia, Warszawy czy Krakowa. Nie inaczej było tym razem, prawie sto osób zgromadzonych na Latarni na Wenei mogło usłyszeć zarówno teksty gnieźnieńskich twórców i twórczyń (w tym kilka debiutów), jak i sporej reprezentacji zamiejscowych występujących.
Z pewnością warto wymienić Magdalenę Walusiak i Adę Żurawską, które organizują festiwal Poezja Praktyczna. Magda jest też jedną z najbardziej aktywnych uczestniczek życia slamowego w Polsce. Gościliśmy również Marco Pantoniego z Poznania, jednego z weteranów tamtejszego środowiska oraz Awałsię Askrobmysz, która poza występami bada slam naukowo oraz współorganizuje Ogólnopolskie Mistrzostwa. Tim Curtis z Gniezna prezentował mocny tekst zespołu Père-Lachaise, a gnieźnianka PAU debiutowała (w języku angielskim – warto dodać). Wystąpiła również Fern, która jest jedną z przedstawicielek młodszego pokolenia slamowego w Gnieźnie. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy występy w Gnieźnie były nagrywane i zostaną zarchiwizowane w WASP. Jest to cyfrowa baza slamów poetyckich.
Ostatecznie w finale znalazły się Fiona Hamilton (z angielskiego Bristolu), Ania Bania – tegoroczna reprezentantka Gdańska na ogólnopolskich mistrzostwach slamu (obecnie mieszkająca w Poznaniu) oraz SampaJan (Szegetz) z Gniezna. To ich sylwetki zaprezentujemy w osobnych wpisach.