„Społeczna historia Gniezna – zielone płuca Miasta” – wernisaż wystawy

Społeczne historie zazwyczaj są najciekawsze, bo opowiadają je ludzie dla ludzi. A jeśli unosi się nad nimi duch walki o wolność, równość i solidarność to czegóż chcieć więcej? Jednak jak opowiedzieć o tych co sami nie mówią i są innego gatunku czy wręcz pochodzą z odmiennego świata? Jak pokazać ich życie, perspektywę, a nawet uczucia?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas warsztatów z sześcioma młodymi osobami z I Liceum Ogólnokształcącego, czyli Nadią, Fern, Magdą, Łukaszem, Michałem i Jakubem. I to właśnie z tych warsztatów zrodziła się nasza wystawa i kolejna „Społeczna historia Gniezna…”, gdzie tym razem tematem stały się „zielone płuca Miasta”. Bo ważne w tym wszystkim było dla nas pokazanie miasta, a dokładnie okolic jeziora Jelonek, czyli popularnej Wenei, z perspektywy przyrody, głównie flory w postaci drzew. Tych wszystkich nie-ludzkich istot obecnych wokół nas.

W dobie bezmyślnej betonozy czy nieodpowiedniej pielęgnacji drzew w miastach oraz postępujących zmian klimatu, to spojrzenie „oczami przyrody” pozwoliło bowiem wczuć się w sytuację tych, którzy głosu nie mają, a ich przestrzeń do życia jest sukcesywnie ograniczana przez człowieka. Więcej, to także wyjście poza ludzką strefę komfortu i dominujący antropocentryzm przesłaniające całościowy obraz natury. Trochę tak jak patrzenie na mapę świata z innego punktu niż Europa. Albo poznawanie barier z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Wernisaż odbędzie się 15 listopada (wtorek) o godzinie 13:00, ul. Staszica 12a.
Kuratorami wystawy są Kamila Kasprzak – Bartkowiak i Paweł Bartkowiak.

Wystawa w ramach VIII Festiwalu Fyrtel dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”.

fot. Michał Stefański

UDOSTĘPNIJ
Skip to content