spotkania Kręgu Kobiet(6)

Dobry Poniedziałek – nowy klub w Bibliotece

Poniedziałek bywa najtrudniejszym dniem tygodnia. Początek kolejnego miesiąca bywa trudnym do podjęcia wyzwaniem. A w dzisiejszym świecie bywa cudem znalezienie człowieka, który z uwagą wysłucha naszej opowieści.
Dlatego począwszy od grudnia, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 16.00, w czytelni Wypożyczalni dla Dzieci, na ul. Mieszka I 15, odbywać się będą spotkania Kręgu Kobiet.
Czym jest spotkanie w Kręgu? Powrotem do korzeni.
Na całym świecie kobiety i mężczyźni różnych ras, kultur i religii uznawali koło i krąg za symbol przemiany i ewolucji.
Siedząc w kole, w jednakowej odległości od centrum, uczestnicy spotkania widzą siebie nawzajem. Krąg nie tworzy hierarchii i pozwala na swobodny przepływ, co sprawia, że powstaje bezpieczna przestrzeń rozwoju, wzrostu i głębokiej przemiany.
Zostało udowodnione, że spotkania w Kręgu powodują wytwarzanie oksytocyny, hormonu i neuroprzekaźnika napędzającego ufność, współpracę, potocznie nazywanego hormonem miłości i bliskości.
Komunikacja płynie po Kręgu – każdy z uczestników mówi po kolei, podając sobie tzw. talking stick, „gadający patyk”, czyli przedmiot mocy. Mówi tylko ta osoba, która trzyma przedmiot. Uniemożliwia to zadawanie pytań i komentowanie. I sprawia, że Krąg bardzo się różni od zwykłego „spotkania przy kawie”.
Na czym polega niecodzienność, jaką daje Krąg? Jesteśmy w nim o wiele bliżej własnej prawdy i słuchamy siebie o wiele głębiej niż na co dzień, nie oceniamy, nie krytykujemy, nie reagujemy impulsywnie na to, co słyszymy.
Krąg jest laboratorium, minielektrownią generującą moc i mobilną szkołą – słuchania, intuicji, empatii, nieoceniania, wdzięczności, połączenia. Uczymy się tych jakości i stopniowo widzimy, jak zaczynają one być coraz bardziej obecne w naszym życiu poza Kręgiem. Odczuwamy wyraźnie, jak Krąg dodaje mocy – pozwala się oczyścić, wyciszyć, ponazywać to, co w nas się dzieje, pozwala powiedzieć na głos o marzeniach, otworzyć się na nowe.
Spotkania Kręgu Kobiet trzymać będzie doświadczona już w tym Agnieszka Antosik. Ponieważ odbywać się będą one w przestrzeni biblioteki, punktem wyjścia kolejnych spotkań będzie zawsze książka albo jej fragment.
Ale pierwsze spotkanie będzie miało przede wszystkim charakter zapoznawczy i skupiony wokół energii tego niezwykłego miesiąca jakim jest grudzień i związane z nim świętowanie – dla jednych będące źródłem radości i wzmocnienia, dla innych – najtrudniejszym czasem w roku.
Przewidywana godzina spotkań Kręgowych to 16.00. Jeżeli jednak będzie kolidowała ona z zajęciami zainteresowanych bywaniem tu regularnie osób, możliwe jest przesunięcie jej na później.
Pierwsze spotkanie Kręgu już 5 grudnia. Przyjdź i sprawdź, czy nie będzie to najlepszy prezent Mikołajkowy, jaki możesz sobie sprawić!
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content