Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na wystawę towarzyszącą tegorocznej edycji Nocy Muzeów „To miejsce, ten czas. Historia Gniezna na kartach przewodników i pocztówek”. Wybierzemy się w podróż, którą wyznaczą przewodniki po Gnieźnie i okolicach z początku XX wieku do współczesności. W sferze wizualnej o mieście Pierwszych Piastów opowiadać będą karty pocztowe, które są niezwykłą dokumentacją czasów, stylu życia i oczywiście miejsc. Prezentowana kolekcja przewodników pochodzi ze zbiorów Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz Tadeusza Gajdy, a zbiór pocztówek należy do Piotra Grześkowiaka.
Wśród prezentowanych publikacji można będzie, zobaczyć: „Przewodnik po Gnieźnie” (z planem) z 1915 roku, „Ilustrowany przewodnik po Gnieźnie i okolicy” z 1929 roku, „Zabytki wielkopolskie: ilustrowany przewodnik po Poznaniu i Wielkopolsce” wydanie z 1929 roku. W zbiorze pocztówek znajdują się między innymi widoki nowo powstałych osiedli z lat 60. – Tysiąclecia i Ustronia, gnieźnieńskiego Rynku ukazanego na przestrzeni lat (począwszy od lat 60.), ulic Chrobrego, Dąbrówki i oczywiście Katedry.
Na zwiedzanie wraz z oprowadzaniem zapraszamy 14 maja w sobotę o godz. 16.00 do Galerii BPMG przy ul. Staszica 12a. O swoich zbiorach opowiedzą Piotr Grześkowiak i kustosze Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Tadeusz Gajda – urodzony w roku 1949. daleko od Gniezna (Kaszewice woj. łódzkie). Z Pierwszą Stolicą związany od 1969 roku, najpierw za sprawą Zasadniczej Służby Wojskowej, a potem już z woli serca (miłością życia okazała się być gnieźnianka). Od 1965 roku Tadeusz Gajda jest aktywnym członkiem PTTK. Od 1976, już w szeregach Klubu Górskiego „Ornak”, współtworzy gnieźnieńską historię alpinizmu. Zdobywca: Piku Razdielnaja (Kirgistan, Tadżykistan 2002 rok), Pichincha’y (Ekwador, 2005 rok), Araratu (Turcja, 2014 rok), Elbrusu (Rosja, 1996 rok), Mont Blanc (Francja, 2003 rok) i wielu, wielu innych szczytów. Przewodnik po Szlaku Piastowskim, organizator wycieczek, rajdów i zlotów turystycznych. Współautor opracowań na temat PTTK w Gnieźnie. Miłośnik gór, pieszych wycieczek, prac działkowych i fotografii dokumentalnej. Od lat zainteresowany historią regionu gnieźnieńskiego. Prawdziwy gawędziarz, który w życiu kieruje się wiele mówiącym mottem „życie jest za krótkie, aby je brać aż tak serio”.
Piotr Grześkowiak – gnieźnianin urodzony w 1968 roku. Od małego zaintrygowany historią. Najpierw tą bardziej pociągającą dla kilkunastoletniego chłopca, czyli historią polskiej marynarki handlowej. Następnie tą regionalną i lokalną. Oprócz historii wśród zainteresowań pojawi się jeszcze turystyka. Zbierać pocztówki zaczyna już jako 14-latek. Na pierwszych są statki pod polską banderą – fascynujące młodego chłopaka. Zresztą miłość z marynistycznym odcieniem nie blaknie – dziś jednym z marzeń pana Piotra jest autorska publikacja, w której chciałby spisać historie statków i okrętów nazwanych imieniem Pierwszej Stolicy. Z czasem zbiór pocztówek poszerza się o kolejne – tym razem gnieźnieńskie – tematy. Od zakupów na jarmarkach i „pchlich targach” aż po dzisiejsze możliwości oferowane w dobie Internetu – pocztówkowa kolekcja systematycznie wzrasta przez lata. Dziś sam zbiór związany z Gnieznem liczy ponad 200 sztuk.