Drodzy czytelnicy, kampania informacyjna dotycząca Powstania w Getcie Warszawskim z 19 kwietnia 1943 trwa.
Akcja „Żonkile” odbywa się 19 kwietnia rokrocznie, począwszy od 2013 r.
Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.
Papierowe żonkile, wręczane 19 kwietnia, są symbolem pamięci o powstaniu, jej bohaterkach i bohaterach. Zwyczaj wziął się stąd, iż ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Pamiętajmy o Nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu.
Jak dołączyć do akcji Żonkile? Wystarczy, że pobierzecie szablon, wydrukujecie go i złożycie.
Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka będzie dostępna wkrótce. Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która będzie opublikowana 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.
Zachęcamy do odwiedzenia naszych bibliotek. Będą wręczane papierowe Żonkile z żydowskimi przysłowiami oraz tematyczne zakładki do książek.