Zapachy kuchni i Warszawy z końca XIX wieku

Nie po raz pierwszy w podróż po literackich kreacjach wybrały się członkinie Klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem była to wycieczka w czasie. Temat spotkania – książka Weroniki Wierzchowskiej „Córka kucharki” przypadł uczestniczkom do gustu. Autorka zjednała sobie ich przychylność ciekawą historią, esencjonalnymi opisami potraw i klimatem Warszawy końca XIX wieku.
Tytułowa kucharka to postać Lucyny Ćwierczakiewiczowej kulinarnej sławy ówczesnej stolicy. W książce pojawiają i inni wybitni tamtego czasu: Tytus Chałubiński, Gabriela Zapolska czy Bolesław Prus. Oprócz klimatu kulturalnego czytelnik wkracza w krainę kulinarnych aromatów, smaków i sekretów.
Książkę „Córka kucharki”, polecamy nie tylko miłośnikom historii i kuchni. Jest to doskonały tytuł dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrą zajmującą lekturę. Tytuł znajdą Państwo na półkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Klub „Trzy kwadranse z książką” na kolejne spotkanie zaprasza 10 kwietnia (w środę) o godz. 16.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Bohaterką rozmowy będzie książka „Rok koguta” Terezy Bouckovej.

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content