IMG_2853

Zakończyła się tegoroczna edycja „Rozczytanej Koalicji”

„Rozczytana Koalicja” ruszyła wraz z początkiem września. Na projekt gnieźnieńska książnica pozyskała 140.000,00 zł dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Warto zaznaczyć, że jest to tegoroczna edycja, a projekt będzie kontynuowany w 2023 roku.

Gnieźnieńska Biblioteka tym samym znalazła się w elitarnym gronie kilkunastu placówek bibliotecznych z całej Polski objętych pionierskim programem „BLISKO” realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury, zmierzającym do uczynienia z niej tzw. „trzeciego miejsca”, czyli przestrzeni spotkań, wymiany myśli i zachęcające do rozwoju mieszkańców Gniezna.

„Blisko” to także współpraca wielu instytucji i organizacji działających w Gnieźnie na polu animacji kultury, edukacji, pomocy społecznej i ochrony dziedzictwa kulturowego. Współpraca z partnerami obejmowała wspólne szkolenia i warsztaty oraz przedsięwzięcia animacyjno-edukacyjne.

W ramach programu odbyły się więc liczne wykłady, spotkania autorskie i warsztaty.

Cykl spotkań autorskich rozpoczęło spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem znanym głownie z literatury dla dzieci. Kolejne z takich spotkań to wizyta w Bibliotece Wojciecha Widłaka, który w swoim dorobku pisarskim ma około 30 książek i wiele krótkich opowiadań zamieszczanych w podręcznikach szkolnych. Najbardziej znany jest z serii o Panu Kuleczce. Bohaterem kolejnego spotkania był Paweł Beręsewicz, autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, tłumacz literatury anglojęzycznej oraz laureat wielu nagród, którego książki poleca do czytania Fundacja ABC XXI w Cała Polska Czyta Dzieciom.

Wspaniałym gościem Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna była Eliza Piotrowska, wyjątkowa pisarka i ilustratorka książek dla dzieci, która na co dzień mieszka w Brazylii. Twórczyni znanej serii o Cioci Jadzi. Pisarze dla dzieci odwiedzili książnicę w  ramach projektu „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” będącego częścią  programu „Rozczytana Koalicja”.

Dzieci odwiedziła również w Filii nr 2 „Pod Sówką” i w Wypożyczalni dla Dzieci Biblioteki Głównej Bajanka czyli Monika Skikiewicz – logopeda, filolog, pedagog i  instruktor teatralny, z którą przyjechała znana najmłodszym Kicia Kocia.

Projekt „Blisko” – moduł „Rozczytana koalicja”to również idealne określenia do działań skupionych wokół grupy wolontariuszy „Książki na telefon”

To właśnie dla nich w ramach projektu przygotowano cykl warsztatów z fizjoterapeutą, na których będą omawiano kolejno tematy związane z profilaktyką obciążeń kręgosłupa oraz metodami zwalczania bólu jego poszczególnych odcinków. Kolejne ze spotkań odbyło się pod hasłem: “Jak poprawić rysy twarzy”.

Spotkania te były kierowane głównie do członków grupy wolontariuszy „Książkowa Brać” skupionych wokół usługi „Książka na telefon”, ale skorzystało z nich też grono innych osób.

Klub „Włącz ciekawość” działający w BPMG zaprosił w ramach „Blisko” niezwykle ciekawych gości, którzy wygłosili swoje wykłady, a byli to kolejno:

Mariusz Borowiak, rodowity gnieźnianin, pisarz i dziennikarz morski, wygłosił wykład, który dotyczył historii opisanej w książce „Skarb z South Hinskey”. Pani dr Elżbieta Urbaniak, która wiele lat pracowała w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na UAM w Poznaniu. Pani dr wygłosiła wykład pt.: „Gnieźnieńskie księgarnie w latach 1840 – 1939”. Tomasz Tomkowiak, nauczyciel, wychowawca młodzieży, licencjonowany przewodnik po Gnieźnie i Szlaku Piastowskim. Tematem wykładu były „Ciekawostki historyczne o Gnieźnie.” Krzysztof Petek – pisarz, politolog i podróżnik, współautor książki „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny”.

Kolejne spotkania z autorami, tym razem dla dorosłych, to rozmowa z Pawłem Dybałą, tłumaczem mang, oraz spotkanie z Piotrem Jaconiem, autorem książki „My trans”, które rozpoczęło gnieźnieńskie Dni Tolerancji i było efektem współpracy z Biblioteką Pedagogiczną i eSTeDe.

„Czytanie wrażeniowe” oraz szeroka oferta przygotowana przez Fundację Good Culture to cykl szkoleń dla nauczycieli, bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury.

Czytanie przez doświadczanieautorski projekt Ewy Jaworskiej, koordynatorki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i Darii Polus, edukatorki, powstał w wyniku konsultacji z nauczycielami przedszkoli. Przeprowadzono warsztaty wspierające rozwój zmysłów, dbający o motorykę, wpływające na rozwój mowy w 10 gnieźnieńskich przedszkolach dla 1200 dzieci.

W ramach programu odbyła się również wystawa “Jerzy Sieczkowski. Mistrz i Kursanci” jako efekt współpracy MOK, eSTeDe i BPMG.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content