IMG_20211002_203029

Wystawa “Gniezno, które nigdy nie powstało” od poniedziałku w Czytelni Biblioteki Głównej

Podczas niedawnego “Wieczoru na Fyrtlu” mieliśmy przyjemność opowiadać o projektach realizowanych w ramach Festiwalu Fyrtel. Wśród nich znalazła się wystawa “Gniezno, które nigdy nie powstało” zainicjowana i przygotowana przez Rafał Wichniewicz. Do prac nad
miejskimi historiami urbanistycznymi dołączyły licealistki z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie z naszej klasy patronackiej o profilu humanistycznym.
 
Ekspozycja witała gości w foyer Teatru Fredry w Gnieźnie w sobotni wieczór. Od przyszłego poniedziałku będzie można ją oglądać w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16. Za to od dziś co tydzień na profilu fb Biblioteki prezentować będziemy fragmenty badawczych wycieczek historycznych po Gnieźnie nakreślonym jedynie przez dokumenty i prasowe wzmianki.
 
Oto pierwsza z nich (autor: Rafał Wichniewicz):
 
“Gdyby zebrać wszystkie zamierzenia, jakie wobec miasta mieli różni decydenci na przestrzeni ostatnich dwustu lat, dzisiejsze Gniezno wyglądałoby zupełnie inaczej.
W przeciągu dwóch wieków pojawiały się różne pomysły, plany i projekty realizacji różnych przedsięwzięć. Wiele z nich było wizjami pojedynczych osób, niekiedy stanowiły one odpowiedź na występujące zapotrzebowania społeczne, a nawet były dziełem dominującej ideologii – jak to miało miejsce w okresie okupacji niemieckiej.
 
Wystawa mówi o tych przedsięwzięciach, które faktycznie pojawiły się na papierze w formie gotowych dokumentów, koncepcji lub projektów, niezbędnych do ich realizacji.
Pomysłów na przeprowadzenie różnych inwestycji, na przestrzeni dwustu lat, było na pewno więcej niż dziś udałoby się to faktycznie ustalić.
 
Przykładowo, jeszcze w pierwszych latach okresy międzywojennego rozważana była możliwość wybudowania linii tramwajowej, która łączyłaby dworzec kolejowy ze szpitalem „Dziekanka”. Miałaby ona prowadzić prawdopodobnie przez ul. Lecha, Chrobrego, Rynek i Tumską. Skończyło się jedynie na dyskusjach. Przede wszystkim brakowało na to środków finansowych.”

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content