Więzi dzisiaj, czyli dlaczego trudno jest być rodzicem w XXI w.

O tym, że w przeciągu kilkudziesięciu lat obserwujemy zasadnicze zmiany w modelu rodziny, nikogo nie trzeba przekonywać. Słuchając opowieści swoich rodziców z czasów ich małoletniości i patrząc na dzieciństwo ich wnuków nie sposób nie dostrzec tych różnic.
Zmienia się nasza obyczajowość. Czasy, w których żyjemy wpływają zasadniczo na nasze wzajemne relacje. Stajemy przed nowymi sposobami komunikacji i nieznanymi dotąd wyzwaniami. Do naszych domów wkracza technologia, stres związany z przemianami cywilizacyjnymi i nowe normy zachowania.Jak wpływa to na stabilność rodziny? Dlaczego dzieci nie liczą się już ze zdaniem dorosłych?
Pretekstem do rozmowy na temat kondycji i zagrożeń współczesnej rodziny jest książka, psychologa klinicznego oraz doktora medycyny, Gordona Neufelda i Gabora Maté „Więź: dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów”. Ci dwaj badacze, opierając się na swoim zawodowym doświadczeniu w pracy z dziećmi, wskazują na wagę poprawnych więzi z rodzicami, jako przyczynę wielu dysfunkcji w zachowaniu i problemów zdrowotnych najmłodszych. Wskazują również niebezpieczne zmiany całych pokoleń, wywołane osłabionymi relacjami w rodzinie.
Tytuł będzie tematem styczniowego spotkania Klubu Dyskusji o Książce. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż nie jest to propozycja skierowana wyłącznie dla rodziców. Szereg ciekawych wiadomości znajdą w nim również obserwatorzy współczesnych przemian.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykle interesującą publikacją oraz podzielenia się uwagami na jej temat, na najbliższym spotkaniu Klubu 22 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 w lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I 15 (Wypożyczalnia dla Dzieci).

UDOSTĘPNIJ
Skip to content