VII Fyrtel: „Czytajcie swoich poetów!” – spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem

„Czytajcie swoich poetów!” – czyli spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem z okazji jego najnowszej publikacji „Zapisków cieszyńskich”. Tytuł miał już swoją prapremierę kilka dni temu, bo 18 września w Zamku Cieszyn w Cieszynie. Teraz, czyli 30 września, tj. w czwartek o g. 19.00 w Starym Ratuszu, czytelnicy z Gniezna mają okazję posłuchać opowieści autora na jej temat.

„Zapiski cieszyńskie” są podsumowaniem czterech lat, w czasie których Krzysztof Szymoniak oddawał się peregrynacjom po Ziemi Cieszyńskiej. Poznawanie tych okolic odbywało się poprzez kontakt z ludźmi, instytucjami, poprzez historię miejsca i jej literaturę, czyli miejsca, obrazy i zdarzenia, ale również podróże, rozmowy i kontemplacje. Jest w tym serce, które unika taniego rozgłosu i pustych gestów. To próba zrozumienia losów miasta i ujęcia w literacki kadr portretów kilkunastu osób, które nie odmówiły autorowi intelektualnego wsparcia, koleżeńskiej życzliwości i zwyczajnej ludzkiej dobroci. Książkę zamyka cykl fotografii „Cieszyn antywidokówki”, w którym (wbrew nazwie) można odnaleźć swoiste piękno miasta, także to z bocznych ulic i nadrzecznych zaułków, gdzie nie zapuszcza się oko pospiesznego turysty.

Krzysztof Szymoniak – urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Ostatni sekretarz redakcji poznańskiego miesięcznika NURT oraz założyciel i pierwszy redaktor naczelny dwutygodnika literackiego NOWY NURT. Absolwent poznańskiej polonistyki. Laureat, z roku 1988, poznańskiego Medalu Młodej Sztuki za reportaże literackie oraz srebrnego medalu „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej”, nadanego w roku 2019 przez Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej.

Przez ostatnie 20 lat był wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

W swoim dorobku posiada kilka zbiorów wierszy, kilka tomów prozy oraz cztery tomy eseistyki okołofotograficznej.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje 2021”.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content