V dzień PRETEKSTÓW: lokalnie, kryminalnie i teatralnie

„Samotność to w końcu, jak powiedziałem, mgła, która wnika z każdym następnym oddechem w najskrytsze zakamarki naszego Ja. W tejże mgle słyszymy głosy innych ludzi, jednak ich nie dostrzegamy. Wiemy, że nie jesteśmy sami, pomimo braku możności pełnego dialogu z drugim człowiekiem. Gęstą mgłą będzie zatem na tej płaszczyźnie porozumienia język, który „nie widzi” rzeczy takimi, jakimi są w swojej istocie. Język, który wypluwa słowa jak wulkan lawę. Język, który parzy, rani, naznacza. Próbując nazywać rzeczywistość, oddać w słowie emocje, kaleczy je, oszpeca.” (Irmina Kosmala „Złuda”)

„Powłóczył się jeszcze chwilę, aż zaczęło go ssać w żołądku i suszyć w gardle. Zawsze tak się działo, kiedy kogoś zabił. Jakby spalał się tak mocno, że organizm w pewnym momencie musiał uzupełnić zapasy. Zabawne, i jego ciało, i land rover domagali się w tej chwili tego samego – więcej paliwa. Zajechał na stację benzynową i przez chwilę stał z włączonym silnikiem niedaleko wjazdu. Obserwował budynek. Przed dystrybutorami stały tylko dwa samochody, oba osobowe. W rozświetlonym wnętrzu dostrzegał kilka osób, w tym dwójkę znudzonych sprzedawców. Wiedział, że na stacji zamontowany jest monitoring, ale czy to miało jeszcze jakieś znaczenie? Odjechał daleko od Lesznowoli. Jeśli naprawdę go szukają, to już wiedzą, jakim samochodem jeździ i jak wygląda. Zresztą czy miał inne wyjście?” (Wojciech Chmielarz „Długa noc”)

Ostatni dzień spotkań autorskich rozpoczniemy lokalnym akcentem: spotkaniem z Irminą Kosmalą. Podczas Festiwalu Literackiego PRETEKSTY zostanie zaprezentowana jej druga powieść „Krótka historia nikczemności”. Następnie rozmowa z jednym z Waszych ulubionych autorów kryminałów, Wojciechem Chmielarzem. Nie ma sobie równych jeśli chodzi o umiejętność utrzymania napięcia i zaskakuje zakończeniem.Wisienką na torcie będzie tradycyjnie (i znów lokalnie) monodram Teatru Wszelki Wypadek: „O szkodliwości tytoniu”. Tytuł jest jednocześnie tematem wykładu bohatera sztuki.

8.09.2024
16:00 – spotkanie z Irminą Kosmalą / aula Medyka / ul. Mieszka I 27
18:00 – spotkanie z Wojciechem Chmielarzem / aula Medyka / ul. Mieszka I 27
20:00 – spektakl Teatru Wszelki Wypadek: Monodram „O szkodliwości tytoniu” / sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury
Festiwal PRETEKSTY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.