zajaczkowska.tłonafb

Spotkanie autorskie z Urszulą Zajączkowską – botaniczką i poetką

Zapowiada się niezwykle literackie lato w Gnieźnie. Aż kilkanaście spotkań autorskich zaplanowała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

Pierwsze z nich już 20 czerwca o godz. 18.00 w zaprzyjaźnionej Latarni na Wenei. Z Wołomina do Pierwszej Stolicy przybędzie wyjątkowa artystka – Urszula Zajączkowska – botaniczka, poetka, artystka wizualna, muzyk.
Niespożyta ciekawość nowego sprawia, że Urszula Zajączkowska często wybiega poza granice dziedzin, tematów, zagadnień. Jej działania dowodzą, że nauki ścisłe i humanistyka potrafią pięknie współbrzmieć.
Na co dzień Urszula Zajączkowska pracuje w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Naukowo zajmuje się geometrią i kształtami roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę.
Jako literatka zadebiutowała w 2014 roku książką „Atomy”. Tytuł otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku oraz wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim “Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszy debiut roku 2014. Druga książka literacka „minimum” zdobyła wyróżnienie Nagrodą im. Kościelskich oraz nominacje do Silesiusa. W 2019 roku w wydawnictwie Marginesy ukazała się książka eseistyczna “Patyki, badyle”, która znów przyniosła Zajączkowskiej liczne nominacje – do Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Witolda Gombrowicza.
Mogłoby się wydawać, że kariera naukowa i literacka to już sporo jak na jedną osobę – w przypadku Zajączkowskiej to nadal nie wszystko. Artystka jest absolwentką Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż. Tworzy krótkie formy filmowe. Jej film “Metamorphosis of Plants” wygrał Scinema Festival of Science Film w kategorii Najlepszy Film Eksperymentalny/Animacja. Poza tym Zajączkowska gra na flecie i bierze udział w wielu inicjatywach muzycznych.

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei oraz GUTW.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.