Spotkanie autorskie z Konstantym Usenką, muzykiem, dziennikarzem, znawcą kultury rosyjskiej

W kolejny letni miesiąc Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wjeżdża z rozpędem rozgrzanej lokomotywy parowej. Mając za sobą doskonale przyjęte przez lokalną publikę spotkania z Radkiem Rakiem, Ałbeną Grabowską, Urszulą Zajączkowską, atakże z Marią Strzelecką, Olą Szmida, Juliuszem Kublem i Bartłomiejem Jureckim miejska książnica zaprasza na więcej.

Kolejny gość – Konstanty Usenko to nietuzinkowa postać, której doskonały słuch z czułością rejestruje zagadnienia społeczno-kulturalne, w szczególności zaś kontrkultury rosyjskiej, by potem opowiedzieć o tym. Zainteresowanie wschodnim sąsiadem Polski, że tak powiemy – ma we krwi, albowiem jego korzenie sięgają Koźmodiemiańska w autonomicznej Republice Mari El. Od dzieciństwa obywatel Polski i Rosji, znawcą rosyjskiej kultury alternatywnej.

Dźwięki to pasja, którą rozwija także jako wiolonczelista, klawiszowiec, kompozytor, członek i założyciel zespołów punkowych, nowofalowych i industrialnych (Super Girl Romantic Boys, Najakotiva, The Leszczer’s i 19 Wiosen). Jest też twórcą aranżacji muzycznych do spektakli teatralnych – w tym uwaga! – do Kaspara Hausera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (we współpracy z SIKSĄ!), autor tekstów piosenek i producent.

Jako dziennikarz Usenko ma za sobą współpracę z pismami „Przekrój”, „Lampa” i „Nowa Europa Wschodnia” oraz z portalem Dwutygodnik.com. Jest autorem książek:  „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu”, „Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji” oraz „Wykresy fal środkowej Wołgi”.

Wśród nagród jakie ma w swoim dorobku znajdziemy „Wdechy 2018” w kategorii człowiek roku.

Spotkanie z Konstantym Usenką w czwartek 5 sierpnia o godz. 19.00 pod chmurką, czyli na Latarni na Wenei.

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content