Gdzie bije serce naszej biblioteki? Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Regionalnej. To właśnie z tego serca wypływają i potem płyną bibliotecznym krwioobiegiem książki do naszych czytelniczek i czytelników. A tym centralnym punktem biblioteki kieruje nieoceniona Alicja Twardowska. I – w cyklu „Selfie z książką” – poleca dziś wyjątkowo zajmującą lekturę o sercu świata, które bije… no właśnie, wcale nie w Europie, jak się może europocentrycznie wydawać. A gdzie? O tym i o książce „Jedwabne szlaki: nowa historia świata” Petera Frankopana – Alicja Twardowska:
„Gdy patrzymy na zwykłą mapę świata z południkiem zero na środku, Europa wydaje się być jego centrum.
Wystarczy lekko zmienić punkt widzenia (przesunąć wszystko w prawo), a okazuje się, że Europa jest małym cypelkiem na krańcu ogromnego kontynentu Eurazji. Dodając do tego bliską Afrykę północną otrzymujemy wielki obszar lądu (Ameryki i Australia to osobne byty). Jego centrum wydaje się być między morzem Czarnym, Mongolią i Zatoką Perską.
Uczyłam się, że historia świata to dzieje przede wszystkim Europy, że historia to dzieje osobnych organizacji, a kontakty między ludami i cywilizacjami były rzadkie i ograniczone.
Ta książka to zmieniła.
Opowiada o dziejach styku trzech kontynentów. Tereny te są kolebką cywilizacji ludzkiej, powstały tu pierwsze państwa. Przechodziło przez nie wiele ludów chcących czy to podbijać czy handlować. Na stepach od Mongolii do północnych wybrzeży Morza Czarnego ciągle się kotłowało i wyrzucało ludy, które przesuwały i wyganiały innych i rozchodziły się fale na Europę i Bliski Wschód.
Szlaki prowadzące przez te tereny łączyły Chiny z Egiptem czy Indie z Anatolią, wzdłuż nich przemieszczały się towary i idee. Tu biło i w pewnym stopniu nadal bije serce świata przez swoje położenie geograficzne i posiadane obecnie bogactwa naturalne.
Po przeczytaniu tej książki lubię czasami oglądać mapy przedstawiające świat z punktu widzenia innych krajów np. Chin.”
Polecamy podróże palcem po mapie i książki, które zmieniają kąt patrzenia na rzeczywistość.